Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu Açıldı

Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu Açıldı

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun, 1. etabı olan Üsküdar- Ümraniye- Yamanevler kısmı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Anadolu yakasının ikinci büyük metro hattı olma özelliğine sahip metro hattının birinci etabında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler istasyonları hizmete açıldı. Hattın 2. etabında yer alan 7 istasyon ise önümüzdeki aylarda hizmete açılacak. Maksimum yolcu kapasitesi saatte tek yönde 65 bin olan metroda 90 saniyede bir sefer düzenlenecek.

Üsküdar Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra; Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar, İstanbul Valisi Vasif Şahin, Milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AK Parti İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamlar, AK Parti İlçe Başkanları, muhtarlar, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal açılış töreninde bir konuşma gerçekleştirerek, İstanbul’un ulaşım sorunlarına merhem olacak yeni bir metro hattını daha hizmete aldıklarını, mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. İstanbul’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gösterdiği hedefle bu vizyona ulaştığına dikkati çeken Mevlüt Uysal, son 15 yılda AK Parti iktidarı döneminde İstanbul’a büyük yatırımlar gerçekleştirildiğini hatırlattı. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuzn Sultan Selim Köprüsü, bağlantı yolları gibi İstanbul’a yapılan yatırımlara değinen Mevlüt Uysal daha sonra açılışı yapılan Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metrosu hakkında bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “Üsküdar,İstasyonu dahil olmak üzere 13.5 kilometrelik Marmaray İstanbullular’a hizmet veriyor. Ancak Marmaray’ın her iki yakadaki banliyö sistemleriyle entegre olması ve onların da Marmaray araçlarını kullanarak Halkalı’dan Gebze’ye kadar kesintisiz hale gelmesi çalışmalarımız, inşallah önümüzdeki yılın sonunda bitecek. 2018 yılı itibariyle Gebze’den Halkalı’ya kesintisiz hale gelecek.” dedi. Konuşmalarını sürdüren Arslan, vatandaşların erişebilmesi ve ulaşabilmesi adına, hava yolunda, demir yolunda, denizcilikte, kara yollarında sistemlerin birbiriyle entegre olmasının önemli olduğunu dile getirerek, son 15 yılda taşımacılık konusunda hayatı kolaylaştırmak adına çok büyük hizmetler yapıldığını ve yapılmaya da devam ettiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, “İstanbul’a her şey yakışır. Bu metro bir çok özelliğe sahip. Her şeyden önce 10.5 km’lik bu metro 9 durakta hizmet verecek. Sürücüsü yok, kaptanı yok bineceksiniz kendi kendine hizmet veriyor. Toplam maliyeti 3. milyar dolar. İstanbul’a helal olsun. Burada 126 tane araç çalışacak. Geri kalan kısmı ise 2018 sonuna kadar bitmiş olacak. Sancaktepe’den Üsküdar’a sadece 27 dakikada geleceksiniz.

Bu hat 700 bin kişiyi bir günde taşıyabilecek. Marmaray ile Üsküdar’a geleceksiniz buradan da isterseniz Sirkeci’ye geçebileceksiniz” dedi. Gecikmenin nedeninin tarihi hazinelerden olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Bu hat biraz geçikti. Sebebi ise bu hattı yaparken İstanbul’un tarihi hazinelerini de gün ışığına çıkarttık bunlar biraz zaman aldı. En son teknoloji ile sürücüsüz olan bu hattın testleri de bir zaman aldı ve bugünlere geldi.

Geç olsun güç olmasın. Makinistin yaptığı tüm işler artık olmayacak. Araçların sayısı da otomatik olacak. Sefer aralıkları çok kısa olacak. Başbakan Binali Yıldırım son olarak,  “Emeği geçen yüklenici firmaya burada çalışan akıl teri alın teri döken mühendislere işçilere ve bu projeyi başından beri görev süresinin sonuna kadar en iyi şekilde takibini yapan Kadir Topbaş Beye’ de huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Göreve yeni atanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’da İstanbul’daki projeleri daha ileri bir noktaya taşıyacak. Üsküdar bugün anlamlı bir günü yaşıyor. Şehitler tepesine bakan bu meydan o gece dimdik durdu. Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla bu meydanları aynen böyle doldurdunuz alçak fetoculara geçit vermediniz.

Türkiye’nin geleceği için milletimizin selameti için büyük bir mücadele verdiniz bu vesileyle bütün şehitlerimize ve başta 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum bütün gazilerimize de hayırlı uzun ömürler diliyorum ve eserin İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olmasını diliyor hepinize sevgiler saygılar sunuyorum sağ olun var olun Allah’a emanet olun” dedi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Açılışını yaptığımız bu metro hattının en önemli özelliği sürücüsüz metro hattı olmasıdır”

Açılış töreninde konuşmalarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu hat ile İstanbul’daki metro hattının uzunluğunun 160 Km’ye çıktığına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, günlük 700 bin kişiyi taşıyacak olan sürücüsüz metro hattın ileride Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatılabileceğini de söyledi. Erdoğan, “Bugünkü açılış ile Anadolu Yakası’ndaki ikinci metro hattını faaliyete geçirmiş oluyoruz.

Açılışını yaptığımız bu metro hattının en önemli özelliği sürücüsüz metro hattı olmasıdır. Günde 700 bin yolcuya hizmet verecek. İleride bu hattı Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatmayı da planlıyoruz. Bu hat ile İstanbul’daki metro hattı uzunluğunu 160 km’ye çıkarmış oluyoruz.

Kalbi gözü ve kulağı mühürlü olanlara ne göstersek anlamsız. Bunlara 5 koyunu ver kaybeder. Bunlar görevi devraldığımız da sular akmıyordu, solunacak hava yoktu. İstanbul halkı bunları derdest etti. Haliç ne haldeydi, tamamen kara haline gelmişti. Biz Haliç’i şimdi balıkların yüzdüğü hale getirdik. Haliç’in suyu artık tertemiz oldu. Biz Haliç’in bütün çamurunu Alibeyköy’deki taş ocaklarına taşıdık.

Ya biz adeta Ferhat ile Şirin gibiydik. Ferhat olduk dağları deldik. Merkezinde tozdan geçilmeyen bir şehir düşünün. Ecdadın tarihi eserlerine sahip çıkılmadığı bir şehir düşünün. Sanatçılara, engellilere yönelik hiçbir şeyi olmayan bir şehirdi. Biz aldık İstanbul’u bu hale getirdik. Yanlışlarımız olmadı mı?

Tabi ki oldu. Fakat İstanbul’a yapılanların yanında onları konuşmak abesti iştigaldir. Her şeyi düzelteceğiz. Çünkü biz İstanbul’u seviyoruz. Rabbime bu ülkeye bu millete hizmet etmek için her gün şükrediyorum” dedi.  Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz sürecine değinip şehitlere Allah’tan rahmet gazilere şifalar diledi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Kudüs Birliğin Resmidir”

Kudüs’te yaşanan gelişmelerle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Kudüs’te haksızlık var, taciz var. Kudüs birliğin resmidir. Onun için her zamankinden çok kenetlenmeliyiz. Kudüs onurumuz, izzetimiz ve kırmızı çizgimizdir. Son adımdan sonra Kudüs’te bir şeyler değişmez ise Müslümanlar olarak bu vebalin altından kalkamayız. Biz uyuyan bir millet olmadığımızı göstermek zorundayız. Kimse Müslümanlara hakkını vermez, hakkımızı kendimiz almak zorundayız. Bu bozuk düzeni değiştirme zamanı gelmiştir. Müslümanlar için bir dönüm noktasıdır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı .Mevlüt Uysal tarafından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdim edildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve protokol Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun açılışını yaparak,  sürücüsüz olma özelliğini taşıyan metroda ilk sefere katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ