Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metro Hattının İkinci Etabı Açıldı

Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe Metro Hattının İkinci Etabı  Açıldı

Tüm İstanbul’da olduğu gibi Ümraniye’de de trafiğin yükünü büyük ölçüde hafifletecek olan Türkiye’nin ilk sürücüsüz Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun 1. etabı olan Üsküdar- Ümraniye-Yamanevler kısmı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla büyük bir coşkuyla hizmete açılmıştı. Şimdi de hattın 2. etabı olan Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe metrosu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının birinci etabında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler istasyonları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla büyük bir coşkuyla hizmete açılmıştı. Metro açılışının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ilk seferini de Ümraniye Santral İstasyonuna yaparak, kendisini bekleyen coşkulu kalabalık tarafından karşılanmış ve bir konuşma gerçekleştirmişti.

Metro hattının ikinci etabı da, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Hat; Ümraniye ve Üsküdar arasında yer alan büyük arterde trafik yoğunluğunu azaltarak vatandaşların kısa sürede seyahat etmelerine olanak sağlayacak. Çevre kirliliğinin azalması noktasında da ciddi katkı sağlayacak olan metro, yoğun olarak tercih edilen toplu taşıma aracı haline geldi. Metronun açılmasıyla birlikte 4 ilçe birbirine bağlanacak. Çekmeköy Madenler Meydanı’ndaki gerçekleşen açılış törenine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra; AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Bakanlar, AK Parti MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Kaymakamlar, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, AK Parti İlçe Belediye Başkanları, AK Partili Belediye Başkanları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye Mahalle Başkanları, muhtarlar, STK Temsilcileri ve on binlerce vatandaş katıldı.

 

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, “YAPTIKLARIMIZ BİR YANA YAPACAKLARIMIZ BU ŞEHRE SEVDAMIZIN KANITIDIR”

Açılış töreninde konuşmalarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Metromuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. 10.5 km’lik bu metro 9 durakta hizmet verecek.  Geçtiğimiz yıl Aralık ayında da büyük bir coşkuyla metromuzun birinci etabı olan Üsküdar- Ümraniye-Yamanevler kısmını hizmete açmıştık. İlk etabın açılmasının ardından 11 ayda 15 milyon yolcu taşındı. Bugün de 7 istasyondan oluşan Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe kısmını hizmete açıyoruz. Yeni bölümün hizmete açılmasıyla bir kişi 27 dakikada Üsküdar’dan Çekmeköy’e ulaşacak. 20 km ve 16 istasyonun yer aldığı bu hattın günlük yolcu kapasitesi 700 bini buluyor. Bu metro hattının devreye girmesiyle trafik yoğunluğunda ise, 15 bin araçlık bir azalma hesaplanıyor” dedi.

“İş bilenin, kılıç kuşananın” diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlere bu hizmeti yapmamı sağlayan rabbime sonsuz şükürler ediyorum. 18 farklı güzergahta metro inşaatları sürüyor. Raylı sistem uzunluğumuzu yeni projelerle bin kilometrenin üzerine çıkartacağız. İstanbul’un ulaşım sorununu çözmeden bize durmak yok. Bu Şehri İstanbul’a hizmet eden herkesten Allah razı olsun. 1960’lı yılların İstanbul’u ile şimdi ki İstanbul’u mukayese dahi edemiyorum. Geçmişte yaşanan sıkıntıları çok iyi biliyorum. Yıllar önce Ümraniye’de çöp patlaması yaşanmış. 39 kişi hayatını kaybetmişti. Şimdi ise hekimbaşındaki patlayan çöplük yeri spor tesisi haline getirildi” diyerek değişen Ümraniye’den bahsetti.

 

“Bu ülkede ayrım yapmak isteyenler yanlış yolda ilerliyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kimse bizi bölmeye kalkmasın” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ulaştırmadan yeşil alana kadar dev alt yapı ve üst yapı yatırımlarımız olmasaydı, İstanbul yaşanmaz bir yer olacaktı. Biz İstanbul’a sımsıkı sahip çıkıyoruz. 1994’ten bugüne kadar İstanbul’a yapılan yatırımları anlatsak günler geceler yetmez. İstanbul yürürse Türkiye koşar. Yaptıklarımız bir yana yapacaklarımız bu şehre sevdamızın kanıtıdır. 29 Ekim’de de İstanbul’a yakışan yeni havalimanının açılışını gerçekleştireceğiz. İlk etapta 90 milyon yolcu kapasitesi ile açacağımız havalimanından bütün Dünya’ya hizmet vereceğiz. Şimdi sırada Kanal İstanbul var. Atatürk Havalimanı’nın olduğu yer ise Millet Bahçesi olacak. Çamlıca’daki muhteşem camimizin inşaatı da tamamlanmak üzere. Bütün bunlar Türkiye’nin sembolleridir” dedi.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hep birlikte diri ve iri olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Rabbim birlik, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin. Bu vesileyle bir kez daha Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy- Sancaktepe metro hattımızın ikinci etabı tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Protokol konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdim edildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve protokol hattın ikinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun açılışını yaparak,  sürücüsüz olma özelliğini taşıyan metroda ilk sefere katıldı.

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ