CHPli Sezgin Tanrıkulu,Ümraniye Belesiyesi’ne de kayyım atanacak mı?

CHPli Sezgin Tanrıkulu,Ümraniye Belesiyesi’ne de kayyım atanacak mı?

Ümraniye Dudullu Huzur Mahallesinde bulunan bu caddeye  Abdullah Azam ismi bir önceki belediye başkanı olan Mehmet Bingöl zamanında verilmiştir. Ak parti o zaman ortada yoktu. Hasan Can 2004  Yılında Ümraniyede belediye başkanı olmuştur. Abdullah Azam ismi o caddeye Mehmet Bingölün ilk yıllarında konulmuştur.27 Mart 1994 Mahalli İdareler seçiminde Ümraniye Belediye Başkanı seçildi.

AKP’li Ümraniye Belediyesi, El Kaide kurucularından olan ve 1989 yılında bombalı saldırıda öldrülene kadar uluslararası teröristler listesinde üst sıralarda yer alan Abdullah Azzam’ın adını bir caddeye verdi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanmak üzere verdiği soru önergesinde “El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir? El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyum atanacak mıdır?” diye sordu.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra “FETÖ-PDY” ile ilgisi olan olmayan birçok kuruluş, örgüt ve kişi “terör örgütü” olmakla, “terör örgütü üyeliği” ile suçlanmıştır.

Ancak, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddia edilmektedir.

1. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?

2. İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?

3. Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

4. Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?

5. El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?

6. El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?

7. El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyum atanacak mıdır?

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Etiket: Ümraniye, Ak Parti Ümraniye, Abdullah Azam caddesi , Ak parti, Sezgin Tanrıkulu

Editörün Notu: Ümraniye de bulunan bu caddeye  Abdullah Azam ismi bir önceki belediye başkanı olan Mehmet Bingöl zamanında verilmiştir. Ak parti o zaman ortada yoktu. Hasan Can 2004  Yılında Ümraniyede belediye başkanı olmuştur. Abdullah Azam ismi o caddeye Mehmet Bingölün ilk yıllarında konulmuştur.27 Mart 1994 Mahalli İdareler seçiminde Ümraniye Belediye Başkanı seçildi.

HABERLE İLGİLİ YORUMLARINIZI ALT BÖLÜMDEKİ ZİYARETÇİ YORUMLARI  BÖLÜMÜNDEN YAZINIZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ