Ümraniye Web Portalı

Mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmenin 6 kolay yolu

Mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmenin 6 kolay yolu

Mutfak tasarımlarında ve planlarında estetikten daha önemli bir şey varsa o da kullanışlılıktır ve çoğu zaman şıklık ikinci plandadır. Ne de olsa kullanım kolaylığı sağlamayan ve kullanıcı dostu olmayan bir mutfak ne kadar güzel görünürse görünsün hiçbirimiz için cazip bir yaşam alanı değildir.

Elbette mutfağınızın fonksiyonelliği söz konusu olduğunda en önemli unsurlardan biri mutfakta yeterli depolama alanı olması. Mutfak dolapları ve raflar bu açıdan mutfak planlarının bel kemiğini oluşturuyor. Ancak mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmenin ve mevcut dolap ve rafları çok fonksiyonlu ve efektif olarak kullanmanın kolay yolları da var. İşte çok basit formüllerle mutfağınızı kullanımı çok daha konforlu ve kolay bir hale getirmenin 6 basit yolu.

1- Eski mutfak malzemelerinden, eşyalardan ve fazlalıklardan kurtulun!

“Söylemesi kolay” dediğinizi duyar gibiyiz ancak bunun söylenebildiği kadar kolay bir işlem olmadığını biz de biliyoruz. Gelgelelim mutfağınızdaki depolama alanlarını çok daha rahat ve efektif kullanmanın en kolay yolu eşyaları gerçekten ihtiyacınız olduğu kadar düzeyine indirmek. Tabii ki evinizden bir şeyleri eksiltmeniz gerektiğinde çoğu şeyi hiç atmak istememek, her şeyin hiç kullanmasanız bile, kullanılabilir olduğunu, bir gün lazım olacağını düşünmek genel bir eğilim.Mutfak-Dekorasyonu (2)

Ancak daha ferah ve aradığınızı kolayca bulabileceğiniz bir mutfak istiyorsanız mutlaka eski ve kullanılmayan eşyaları mutfağınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yöntemlerinden biri de mutfağınızdaki tüm eşyaları gözden geçirmek ve hepsini en son bir sene içinde kullanıp kullanmadığınızı sorgulamak. Son bir sene içinde hiç kullanmadığınız tencereler, tavalar, tabaklar, takımlar çöpe değilse bile, evinizin deposuna ya da daha iyisi ihtiyaç sahibi birine gitmeli…

2- Mutfak aletleri satın alırken iki kere düşünün

Özellikle küçük bir alana sahip olan mutfakların en önemli sorunu zaten dar ve küçük olan tezgah alanının kalabalık ve bu yüzden de her zaman dağınık görünmesidir. Dağınık ve kalabalık bir tezgah çalışma alanınızın daralması ve hareketlerinizin kısıtlanması demektir. Bu da bir mutfata arayacağınız en son özellik. Yeni çıkan her elektronik mutfak aletine sahip olmak istememiz normal ama tezgahımızı kaplayan blenderlar, çorba makineleri, kahve makineleri, mikserler, ekmek yapma makineleri, tost makineleri vs. çoğu zaman bize yarardan çok zarar veriyor. Bunun için mutfağınız için son teknoloji ürünlerine bakarken tercihinizi çok fonksiyonlu ve az yer kaplayanlardan yana kullanmanızı ve yalnızca düzenli olarak kullanacağınız ve gerçekten işinize yarayacak olanları almanızı tavsiye ediyoruz.
3- Her şeyden birer tane

Mutfakları daha ferah ve kullanışlı hale getirmenin yolu aslında alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor. Bunu yaparken de aslında kullanım alışkanlıklarımıza göz gezdirmemiz yeterli. Örneğin mutfakta genellikle yemek takımlarımız dışında her şeyden yalnızca bir tane olması yeterlidir ancak çoğumuzun mutfağında aynı şeyin farklı görünümlü bir sürü çeşidi vardır. Oysa kullanım kolaylığı açısından beş tane et bıçağınızın olmasıyla bir tane olması arasında hiçbir fark yok.

4- Mimari ile uyumlu bir mutfak planı

Mutfak-Dekorasyonu (1)

Standart hazır mutfaklar maalesef her mutfağa uygun değil. Mimari ile uyumlu olmayan mutfak planları da mutfakların fonksiyonelliğini bozan temel unsurlardan biri. Eğer mutfağınız standart mutfak planlarına ve dolaplarına uyumlu olmayan bir mimariye sahipse yaratıcılığınızı konuşturarak mutfak dolap ve rafları tasarlamanız çok daha kullanışlı ve şık olacaktır. Tıpkı örnek resimdeki bu küçük mutfaktaki cam raflar gibi…

5 – Dolaplarınıza ekstra bölmeler yerleştirin

Mutfak dolapları genellikle standart raflarla tasarlanıyor ancak dolaplarınızı çok daha kullanışlı ve şık bir hale getirmek elinizde. Mutfak dolaplarınızın içine incelikli tasarımlarla yerleştirilen ekstra çekmeceler, raflar ve bölmeler hem mutfaktaki işinizi kolaylaştıracak, hem de harika görünecektir.

6 – Mutfağın olmazsa olmazı: Düzenlilik

Mutfak tezgahı mutfakta yemek yaparak bol vakit geçirenler için en önemli tasarım unsurudur ve tezgahın dağınık ve kalabalık olması hareket alanınızı kısıtlar ve siz fark etmeseniz bile işinizi zorlaştırır. Aynı şekilde mutfak dolaplarının düzeni de mutfakta geçirdiğiniz zamanları çok daha fonksiyonel hale getiren önemli unsurlardan biri. Hiçbir zaman değişmeyen ve neyin nerede olduğunu gözünüz kapalı bulabileceğiniz mutlak bir düzene sahip olmak mutfağınızı fonksiyonel bir hale getirmenin en kolay yolu.

Kaynak:www.homify.com.tr

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ