‘Mushafları İngilizlere satmak istediler’

‘Mushafları İngilizlere satmak istediler’

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, bütün İslam aleminde Medine’yi İngilizlere teslim etmeyen kahraman olarak bilinen Fahreddin Türkkan Paşa hakkında “Medine kitaplarının hırsızı” iftirasına tarihçilerden de sert tepki geldi.

BİN ZAYED’İN DEDELERİ YAĞMA FETVASI BİLE ÇIKARDI

İslam arşivleri ve el yazmaları üzerinde 50 yıl araştırma yapan Prof. Dr. İsmail Erünsal, Bin Zayed’in dedelerinin’ I. Dünya Savaşı’nda yağma için ‘İhtiyaç halinde kitapların satılabileceği” fetvası vermesi üzerine Fahreddin Paşa’nın mukaddes emanetler ve kitapları geçici olarak  Şam’a naklettiği belirtti.

Bin Zayed, geçen 15 Mayıs’ta ABD Başkanı Trump tarafından kabul edilmişti.

ÇİRKİN İFTİRA VE HAKARET

Bin Zayed, sosyal medyada önceki gün yaptığı “1916 yılında Türk Fahreddin Paşa’nın Medinetü’l Münevvere halkının hakkına girdiğini ve onların mallarını çaldığını, onları kaçırdığını, Şam’dan İstanbul’a ‘Seferberlik’ ilan ederek, Medine’deki el yazması eserleri çaldığını biliyor muydunuz? İşte Erdoğan’ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu” şeklindeki paylaşımıyla çirkin bir iftira ve hakarette bulundu.

HEDEF KUDÜS OYLAMASI!.. 

Son dönemde Filistin ve Kudüs konusunda İsrail ile birlikte hareket etmesi nedeniyle Arap sokaklarında da tepkiyle karşılanan BAE Dışişleri Bakanı bin Zayed’in bu paylaşımınını, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğüyle BM Genel Kurulu’nda yapılacak ‘Kudüs’ oylamasını hedef aldığı belirtildi. Osmanlı ve İslam arşivlerinde 50 yılını geçiren Necip Fazıl Araştırma Ödülü sahibi ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, “İşin aslı tam tersi” diyor.

SATIŞI PAŞA ÖNLEDİ

I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’nın mukaddes mekanları İngiliz istilasından korumak için savaşırken isyancı Şerif Hüseyin ve Medine Emiri Abdullah’ın işgal kuvvetleriyle birlikte hareket ettiği, şehirlerin yağmalandığı süreçleri hatırlatan Prof. Erünsal, “Hatta, zor durumda kalınca mukaddes kitapların satılabileceğine dair fetva bile çıkardılar. Mushafların yağmalanıp İngilizlere satılmasının önüne Fahreddin Paşa geçmiştir” diye konuştu.

EMANETLER ŞAM’A TAŞINDI

Prof. Erünsal, şunları söyledi: “Medine ve diğer şehirlerdeki kitap ve el yazmaların, yağmalanarak İngilizlere satıldığı Arapların kendi kaynaklarında bile anlatılıyor. Evet, Fahreddin Paşa el yazmalarını o dönemde Medine’den taşıdı ama İstanbul’a değil Şam’a. Üstelik sonra da Medine’ye geri götürüldüler. Topkapı Sarayı’na sadece eski mushaf parçaları getirildi. Fahreddin Paşa ve Türkler, yağmalamayı bırakın Medine’ye İstanbul ve Anadolu’dan el yazması 20 bin kitap götürerek kütüphane oluşturmuş. Osmanlı, değil kitap coğrafyasındaki hiç bir vakıf malına dokunmamıştır. Tam tersine Araplar, Medine’deki kitapların satılması için fetva bile çıkardı ‘ihtiyaç olursa kitap satılması caizdir’ diye.”

Kaynak/Star Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ