Küstahlığa Kılıçdaroğlu sessizliği.

Küstahlığa Kılıçdaroğlu sessizliği.

Mustafa Akaydın’ın “250 kişinin katili devlettir” çıkışı karşısında Kılıçdaroğlu ısrarla sessizliğini sürdürüyor. Bu tavır ‘küstahlığa onay’ olarak yorumlanırken Akaydın şehit ailelerini inciten hakaretlerinin dozunu daha da arttırdı..

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine ilişkin ‘tiyatro’ ve “Katil devlet” söylemleri başta şehit ve gazi yakınları olmak üzere toplumda infial yarattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konuda altı gündür süren sessizliği de kamuoyunda tepki çekti. Bu konuyla ilgili olarak kamuoyu önünde açıklama yapmayan Kılıçdaroğlu’nun, 3 Ağustos’taki küstah açıklamalarının ardından Akaydın’la görüştüğü ve bu görüşmenin ardından Akaydın’dan yeniden “Sözlerimin arkasındayım” açıklamalarının geldiği ortaya çıktı. Bu durum, Akaydın’ın “Katil devlettir” sözünün, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz kontrollü darbedir” sözünün tercümesi ve “Kılıçdaroğlu destekli küstahlık” olarak algılandı.

YİNE ‘TİYATRO’ DEDİ

Akaydın, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında darbe girişimine yönelik yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’a ilişkin yine ‘tiyatro’ söyleminde bulundu. “248 kahramanımızın şehadetine devlet tarafından davetiye çıkarıldığını” belirterek, “Katil Devlet” söylemine devam eden Akaydın, FETÖ’cülerle irtibat kurduğu ABD ziyaretini 17-25 Aralık öncesinde yaptığını savundu. “Tiyatro” ifadesinin çok eleştiri aldığının ifade edilmesi üzerine Akaydın, girişimin kontrollü darbe olmadığını, tiyatral taraflarının bulunmadığını ispat etmesi gerekenin hükümet olduğunu vurguladı. CHP milletvekili, şu sözlerle de ‘tiyatro’ söyleminin arkasında durdu:”Bu olayın klasik darbe teşebbüsüne uymayan tarafları var. Ben buna tiyatro diyorum. Eğer bunun tiyatro olmadığını ispat ederseniz, ben ikna olurum. (…) Sonuna kadar söylediklerimin arkasındayım, söyleme de devam edeceğim.”

KILIÇDAROĞLU’YLA ZİRVE

Kamuoyu, Kılıçdaroğlu’ndan Akaydın’ın şehit ve gazi yakınlarına hakaret eden devleti hedef alan bu açıklamalarına dair parti disiplin kurulunu harekete geçirmesini beklerken, CHP liderinin bir haftadır bu konuda hiçbir açıklama yapmaması tepki çekti. Ancak Kılıçdaroğlu’nun bu sessizliğinin tesadüf olmadığı, hatta bu açıklamaları desteklediği Akaydın’ın dünkü açıklamasında ortaya çıktı. Akaydın, dün bir soruya verdiği yanıtta, tepki çeken açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü söyledi. Bu durum, kamuoyunda Akaydın’ın “Katil devlet” söyleminin Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz kontrollü darbedir” sözünün tercümesi ve “Kılıçdaroğlu destekli Küstahlık” olarak algılandı.

CHP LİDERİNE SNEIJDER YANITI

Galatasaray’ın eski futbolcusu Wesley Sneijder, Hollanda gazetesi De Telegraaf’a yaptığı açıklamada “Türkiye’de kendimi her zaman güvende hissettim” dedi. Sneijder’in açıklamaları, Türkiye’de turistlerin güvende olmadığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından Batı basınında benzer haberlerle algı operasyonu yapılmasının da önüne geçti.

BOZDAĞ: CHP, AKAYDIN’I DİSİPLİNE SEVK ETMELİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dünyaya 15 Temmuz darbe teşebbüsünün tiyatro olduğunu ilk açıklayan kişinin FETÖ’nün kurucusu, terörist başı Gülen olduğunu söyledi. Bozdağ şunları vurguladı: “Daha sonra CHP, onun avukatlığını yaparak bunu Türkiye’de yaygınlaştırmaya çalıştı. Ben buradan Kılıçdaroğlu’na, Akaydın’a karşı parti disiplin hukukunu işletmesini beklediğimi ifade etmek isterim. Çünkü bu aziz milletimize hakarettir. Şehitlerimizin hatırasına hakarettir, gazilerimize hakarettir.”

KURTULMUŞ: ÜLKENİN BELİNE KAZMA VURULMAMALI

Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun Alman dergisine yaptığı ‘Türkiye’de can ve mal güvenliği yok’ şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi. Kurtulmuş şunları söyledi: “Muhalefet olmak demek hükümete laf söyleyeceğim diye Türkiye’nin ayağına çelme takmak, Türkiye’ye karşı birtakım algı operasyonlarına destek olacak sözler söylemek değildir. Muhalefet olmak demek, hükümete laf söyleyeceğim diye Türkiye’nin beline kazma vurmak demek değildir. Anamuhalefet liderinin sözlerine açıklık getirmesini bir kere daha talep ediyoruz.”

KAYA: HADSİZ SÖZLER İÇİN GEREKEN YAPILMALIDIR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP’li Mustafa Akaydın’ın sözlerine sert tepki gösterdi: “17/25 Aralık darbe girişimi sonrasında dahi FETÖ sevgisini gizlemeyen bir CHP milletvekilinin talihsiz beyanlarını izledik. Bu şahsın ‘250 şehidin katili devlettir.’ açıklaması aziz şehitlerimizin hatırasına saygısızlıktır. CHP yönetimi, milletimizin vicdanında gereken hükmü verdiği bu haksız, hadsiz ve mesnetsiz açıklamalara karşı gereken adımı atmalıdır.”

Kaynak/Takvim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ