KONUT ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

KONUT ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Yıllarca çalıştınız para biriktirdiniz kredi  alıp bir daire satın almaya karar verdiniz.Peki bu daireyi gezerken nelere dikkat edilmeli.

Konut alırken öncelikli olarak tapu,belediye gibi bilgileri araştırılması gerekir. Kredi kullanırsanız bunu sizin için banka eksperi  yapacaktır. Plan dışı her hangi bir imalat varsa size olumsuz raporu verecektir. Kredi kullanmıyorsanız mutlaka tapudan ve belediyeden araştırmanız gerekiyor. Bu işlerden anlamıyorsanız işinin uzmanı güvenilir bir emlak ofisinden yardım alabilirsiniz.

Bir diğer olması gereken İSKAN iskan alınmamış bir dairede su,elektrik bölünmez. Şantiye olarak ücret ödenir. Yani fiyat yüksek olur.Sorunsuz bir daire almak istiyorsanız kat mülkiyeti tapulu ve iskanı alınmış olmalı.

Kat ittifakı tapulu bir daire alırsanız. Bu tür bir daire krediye uygun olur. Bu daireyi aldınız ne zararım olur derseniz. İskan parasını ödeyeceğinizi bilerek alın. Bir çok inşaat firması daha sonra iskan işini sallıyor daire sahipleri kendisi almak zorunda kalıyor.

Bu klasik mutlaka yapılması gereken araştırmaların dışında nelere dikkat etmeliyiz?

Genelde konut alanların birçoğunun gözünden kaçan dikkat etmedikleri bazı şeylerde var.Satın alacağınız apartmana geldiniz. Öncelikle dış cepheye bakınız.Yalıtım varmı nasıl yapılmış hangi malzeme kullanılmış. Bina yeni olmasına rağmen dış cephede çatlaklar varmı?

Apartman da asansör varmı? Asansör kabini ölçüleri nasıl?

Orta halli  bir bölgede ve iki oda salon mutfak banyo wc li 80 metre bir daire satın almaya  karar verseniz en az ödemeniz gereken para 300.000 TL cıvarında. Bu kadar para ödediğiniz bir dairenin asansörü’de geniş olmalı.

Görüyoruz bazı asansörleri 4 kişilik yazıyor fakat fiziki olarak iki  kişi sığıyor. Planda  ruhsatı belediyeden geçirmek için alan büyük fakat asansör yapılınca bir bakıyorsun kabin küçülmüş. Bu kabinler  inşaat firmasının sahibinin cimriliğinden oluyor. Asansör pazarlığında 5-10 bin lira ucuza yaptırmak  için kabin küçülüyor. Asansörle ilgili bir çok aleti motoru dahil Çin malı kullanıyor.

Satın alacağınız dairenin içinde nelere dikkat edilmeli?

Dairenin girişindeki çelik kapıyı inceleyin. Her ne kadar çelik kapı desek’de bu kapılar çelik kapı değildir.Yinede kalitesine ve kilit şekline bakın.

Duvarlara bakın sorun duvarda ne kullanılmış.Duvar sıvaları alçı’mı? Kara sıva’mı? Sıva  işçiliğini inceleyiniz. Boya hangi malzeme kullanıldı markasını sorun. Islak zeminlerde seramiklere ve işçiliğe dikkat. Laminat parkeye dikkat hangi marka kullanılmış.Çin malı olmamasına dikkat.

Dairede kullanılan musluk,batarya, bazen bir taret musluğu eğer kaliteli değilse başınıza bir   çok iş açar. Cimri müteahhitler 5 liralık bir musluk takıyor bir süre sonra o musluk su kaçırıyor ve her yer berbat oluyor.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken alan da daire kapıları. Piyasada kaliteli kalitesiz kapılar var.Müteahhitler  bazen en ucuzunu tercih edebiliyor.

Siz değerli dostlara bir kaç öneri sunduk. Ev her zaman alınmıyor. Burda yapmanız gereken evinizi bu konulara sizin için dikkat edecek bir emlak ofisi aracalığı ile alınız.

Çekmeköy, Ümraniye, Dudullu, Sancaktepe ve diğer bölgelerde size en iyi hizmeti sunan Ekinox Emlak size bir telefon kadar yakın. Arayın veya mesaj atın. Emlak alım satım kiralama işlerinizde hizmetinizde.

bilgi@ekinoxemlak.com     0542 272 50 04 www.ekinoxemlak.com

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ