İMES Sanayi Sitesi

İMES Sanayi Sitesi

Haliç’in iki yakasında faaliyet gösteren Madeni Eşya Üreticilerinin, modern ve sağlıklı şartlarda çalışabilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş olan İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları (İMES) Sanayi Sitesi, Türkiye’deki organize olmuş ilk sanayi sitesidir.

istanbul_imes_sanayi_sitesi-

650.000 metrekare arazi üzerine kurulu olan İMES Sanayi Sitesi’nin temelleri 1971 yılında atılmış,1986 yılında da inşaatını tamamlanıp faaliyete başlanmıştır. İMES, farklı alanlarda faaliyet gösteren 1150 iş yeri ve 12.000’den fazla çalışanı ile Türkiye’deki orta ve büyük ölçekli sanayinin makine ve yedek parça ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır.

İMES Sanayi Sitesi, bünyesinde bulunan Çıraklık Eğitim Merkezi, KOSGEB Şubesi, çeşitli banka şubeleri, spor tesisleri, sağlık hizmet binaları, PTT Şubesi, cami, akaryakıt istasyonu, firmalara ait tanıtım merkezleri, sosyal tesisler, yönetim binası ve yeşillendirilmiş alanları ile modern bir sanayi sitesidir. İMES’te ağırlıklı olarak; özel makine imalatı, otomotiv yan sanayi ürünleri, metal dökümleri, beyaz eşya yan sanayi ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca, yukarıda belirtilen ana meslek kollarında faaliyet gösteren firmalara mal ve hizmet tedarikçisi olarak çalışan pek çok firma vardır.

İMES sadece ülkemizin değil, 80 den fazla ihracat yaptığı ülkenin de tedariklerini karşılamaktadır. İhracat hacmi her geçen gün artan İMES’in kurduğu tesisler ve ürettiği ekipmanlar dünyanın dört bir yanında ülkemizin gururu olarak çalışmaktadır. Bugün bazı sektörlerde dünya devi olan sanayicilerimizin başlangıç noktası İMES’tir. Bu sanayicilerimiz kabuğuna sığmayıp daha büyük fabrikalar kurmuşlardır. Değişen dünya dengeleri sanayide de farklı yolların izlenmesine sebep olmuştur.

İMES’te bu değişime ayak uyduran modern bir yönetim tarzıyla yönetilmektedir. İMES Yönetimi, bünyesindeki üye firma çalışanlarının yaşamlarına katma değer sağlayacak yeni projeler geliştirmektedir. İMES’in hızla uluslararası bir tedarik merkezi olması ve yeni pazarlar araştırıp bu pazarlara açılmak için izlenecek stratejileri geliştirmekte, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılmakta, farklı ülkelerden heyetler kabul etmekte ve heyetler göndermektedir.

Bünyesindeki firmalara seminerler düzenlenerek her konuda bilgi akışı sağlamakta, çeşitli desteklerden faydalanmalarında onlara danışmanlık hizmeti vermektedir. İMES, 25 yıl boyunca gelişimine ara vermeden devam etmiş, çağdaş yönetim organizasyonu ile ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Türkiye’nin en başaralı küçük sanayi sitelerinden biri olan İMES, aynı zamanda ülke ekonomisine büyük değerler katan sanayi sitelerinden biridir.

imes-sanayi-sitesi-a-kapisi

 

Tarihçe

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, ülkemizde üretime yönelik sanayi tesisi adına çok az sayıda işletme bulunuyordu. Tamirat işleri ile uğraşanlar da gayri müslim vatandaşlarımızdı. Bu vatandaşlarımız Tornacı, Frezeci, Dökmeci, Modelci gibi meslek dallarında çok küçük ölçekte sanayi ve tamirat işlerine sahiptiler. Bu işyerleri tersanelere yakın olması bakımından Haliç’in iki yakasında bulunuyordu.

Zamanla Anadolu’dan göç ederek İstanbul’a gelen bir çok insanımız bu gayri müslim vatandaşlarımızın işyerlerinde çırak olarak çalışmaya başladılar ve bazıları belirttiğimiz meslek dallarında, başarılı olarak kendi işyerlerini kurmaya başladılar. Yavaş yavaş kendi işyerlerinin sahipleri olan bu müteşebbislerimizin iş yerleri; eski han odaları, eski ahşap evlerin altında meydana getirilmeye çalışılan dükkanlar veya merdiven altı tabir edilen sanayi üretimine uygun olmayan gayri sıhhi alanlardı.
Ülkemiz 1960 yılından itibaren planlı kalkınma dönemine geçilmesi ile, Sanayi Bakanlığı tarafından, günümüz tabiri ile “KOBİ”leri destekleme kararı alınmıştır. Bu desteklerin en önemlisi de, günün şartlarına uygun, modern ve sıhhi işyerlerine sahip olunması için sanayi sitelerine kredi verilmesi şeklinde olmuştur.
Bu teşvikten yararlanan ve çoğunluğu Perşembe Pazarı, Kasımpaşa, Balat, Topçular vb. semtlerde faaliyet gösteren, ufak ölçekte sanayi imalatı ile iştigal eden müteşebbisler; uygun nitelikli işyerlerine sahip olabilmek amacı ile 1971 yılında, İMES Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi kurmuşlardır. Dudullu semtinde, bedeli Arsa ofisine ödenmek kaydı ile 650.000 m² arazi satın alınarak, 1976 yılında Sanayi Sitesi’nin temeli atılmıştır.
1986 yılında açılan Sitemizin, inşaası on yıl gibi uzun bir zaman almıştır. Sitemizde 900 adet Sanayi İşletmesi, 150 adet Sosyal Tesis, banka şubeleri, KOSGEB İmes Şubesi, Çıraklık Okulu, Kantar, Arıtma Tesisi, Spor Kulübü, 5000 kişilik Cami, Sağlık Dispanseri gibi sosyal hizmet birimleri bulunmaktadır.
Sitemizdeki 900 İşletmenin yer aldığı kapalı alan yaklaşık olarak 240.000 m² olup 650.000 m² alandan geriye kalan bölüm yollar ve yeşil alanlara aittir.
İMES‘te ağırlıklı olarak; özel makine imal edenler, otomotiv yan sanayi olarak çalışanlar, metal dökümcüler, beyaz eşya yan sanayiciler bulunmaktadır. Ayrıca, yukarıda belirtilen ana meslek kollarında faaliyet gösteren firmalara mal ve hizmet tedarikçisi olarak çalışan pek çok firma bulunmaktadır.

Bu günlerde, pek çok yeni sektörden firma da sitemizde yer alabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ