Ümraniye Web Portalı

“Geri Dönüşüm Doğaya Vefa” Projesine Destek Veren Kurumlara Plaket

Ambalaj atıklarını kaynaklarından ayrı toplama çalışmalarına destek veren kurum ve kuruluşlara plaket töreni Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen plaket törenine Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan ve Osman Boyraz, 24. Dönem İstanbul Milletvekili Muhammet Bilal Macit, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Vehbi Ayvat, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda iş adamı katıldı.

63 kurum ve kuruluşlara verilen plaket töreni öncesi Ümraniye Belediyesi tarafından çevre duyarlılığını anlatan ‘Ümran Teyze’ isimli animasyon filmi gösterildi.

Programda bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,  Geri dönüşüm firmalarının kar edemedikleri geri dönüşüm işini belediye olarak üstlendiklerini ifade ederek “Ben arkadaşlarıma talimat verdim. Araç ve gereçlerimizi aldık, personelimizi hazırladık, ve yetiştirdik. Atık yağların toplanması, pillerin toplanması, lastiklerin toplanması, camların toplanması ayır ayrı özel sektör firmaları tarafından toplanıyor ama özellikle kağıt ve ambalajların toplanması işine başlayalım dedik ve yaklaşık bir yılı aşkın süredir bu işi yapıyoruz. Biz bir kamu kurumuyuz ve sonuçta kar amaçlayamayız burada birinci tercihimiz, hedefimiz en fazla atığın ekonomiye kazandırılmasıdır” dedi.

Başkan Hasan Can: “152 bin ağaç kurtardık”

Konuşmalarını sürdüren Başkan Hasan Can: “Kar etmekte iş ortaklarımız gerçekten sosyal sorumluluk bilinci yüksek iş adamlarımız ve iş dünyamızın temsilcileri var. Bu sebeple biz hem ekonomiye kazandırdıkları bu atıklar sebebiyle ülke adına teşekkür ediyoruz. 152 bin ağaç kurtarmışız. Sadece kağıt ve ambalaj atıklarıyla ve bu 152 bin ağacın kurtarılması destek olan kişi ve kurum var. En çok atık veren 63 firmaya teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra törende konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz: “Sağlıklı bir çevre oluşturmak lazım. Bunun için çevreyi kirletmemek lazım. Doğa dostu olmak lazım. Bunun içinse az tüketmek lazım. Tüketileni de geri kazanabilmek lazım. Herhalde gelişmiş ülkelerle gelişmemiş ülkeler arasındaki en belirgin farkı bazı ülkelerin tüketime yönelik olması bazılarının da tüketecek bir şeyler bulamamasıdır.

Dolayısıyla bizim de bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Tüketime gitmeden toplumun ihtiyacı kadar üretmek, ürettiğimizden birden fazlasını belki ihraç ederken, ürettiğinden tükettiğinden geriye kalanı da yine çevreye de en az zarar verecek hale getirmek için bir gayret göstermemiz lazım.

Bunun için toplumda bir farkındalık oluşturması gerekir. Bunun için en küçük çocuklarımızda bir bilinç oluşturmak gerekir. Ve bunun içinde en önemlisi eğitim gerekmektedir” dedi.

Bakanlık olarak çevreye duyarlı olduklarını belirten Bakan Yılmaz: “Millî Eğitim Bakanlığı olarak da gerek çevreye ilişkin duyarlılığı artırmak gerek tasarrufu sağlamak gerek enerji kullanımı daha sağlıklı bir şekilde yapmak için hemen hemen her konuda evlatlarımıza müfredat içerisinde vermeye çalışıyoruz.

Geçmişe göre çok daha iyidir. Çünkü eğer evlatlarımız bizleri uyarırsa, yönlendirirlerse inanıyoruz ki bu çevre konusunda bu kendi büyüklerini uyaracaklar, ikaz edecekler ve oluşan bilinç ve farkındalık oluşacak.

Bu projeye katkıda bulunanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Belediye başkanıma da çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ