Fahreddin Paşa Medine’yi yağmadan korudu ihya etti

Fahreddin Paşa Medine’yi yağmadan korudu ihya etti

BAE Dışişleri Bakanı’nın iftira attığı Fahreddin Paşa, İngilizlere karşı mukaddes emanetleri ve Ravza-i Mutahhara’yı 2.5 yıl boyunca çekirge yiyerek müdafa etti. Fahreddin Paşa,halkın malını ve canını yağmacılara karşı korudu.

BAE Dışişleri Bakanı bin Zayed’in çirkin iftiralarıyla gündeme gelen Fahreddin Türkkan Paşa, I. Dünya Savaşı’nda Arap yarımadasındaki mukaddes emanetleri ve peygamber kabrini  İngilizlere karşı korumak için 2.5 yıl boyunca çekirge yiyerek savaştı. ‘İslam komutanı’ olarak da tarihe geçen Fahreddin Paşa’ya karşı, bin Zayed’in dedeleri olan ve İngiliz işgaline kucak açan Mekke Şerifi Hüseyin ve Medine Emiri Abdullah’ın binlerce taraftarı, Osmanlı’nın çekilmesi sonrasında sadece kamu değil sivillere ait evleri de günlerce yağmaladı. Bu konudaki araştırmalarıyla öne çıkan Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürü Mustafa Birol Ülker, “Peygamber mezarını tam 2.5 yıl boyunca çekirge yiyerek müdafa ettik” başlıklı makalesinde Medine’de yaşanan savaşı şu şekilde anlattı:

YAĞMADAN KURTARDI

Medine’de bulunduğu süre içerisinde adaletten ayrılmayan ve yerli halkı küstürmemeye çalışan Fahreddin Paşa, kurduğu özel komitenin müsadesi olmadan hiç bir binanın askeri maksatla kullanılmasına izin vermiyor, mülk sahibinin temyizi için de 8 gün bekliyordu. İhtiyaç sebebiyle alınması gereken eşyaların bedeli ödeniyor, yerel halktan şehir temizliği için gerekli küçük bir paranın dışında vergi almıyordu. Tarım alanları ve Medine hurmalıklarına, El-Avali bölgelerindeki tarlalara ve hurmalıklara zarar verilmemesi için büyük çaba harcadı. El-Ayun’da 6 bin kilo buğday ektirdi, çeşmeler yaptırıp şehre su getirtti. İngiliz casusu Lawrence’in para karşılığı kandırdığı isyancı bedevilerce Medine demiryolu tahrip edildiği için erzak ve askeri mühimmat alamıyordu. İlk iş olarak Medine’de bulunan Hazreti Peygamberin mukaddes emanetlerini iki bin askerlik bir koruma ile İstanbul’a gönderirken kuşatılan Medine Kalesi’ni boşaltması istense de “İngilizlere teslim etmektense Hazreti Peygamberin mezarını havaya uçurup kendimi feda ederim” diyerek yemin etti. Ravza-i Mutahhara’ya (Peygamberimizin mezarı) giden Fahreddin Paşa, ‘Kalk, kalk ya Muhammed! Allah’ın resulü kalk! Ve sana inananlara, senin için burada çarpışanlara görün! Allah’ın yardımını bize ulaştır’ diye dua ediyordu.

ÇEKİRGE SERÇE GİBİ

Paşa’nın kuşatma altındaki Medine’yi koruyan ama açlık ve güneş çarpması nedeniyle şehit olan Mehmetçiklere yönelik ‘Çekirge genelgesi’ de, Ülker tarafından şu şekilde aktarılıyor: “Medine-i Münevvere-7 Haziran 1918. Çekirgenin serçe kuşundan ne farkı var? Yalnız tüyü yok. O da serçe gibi kanatlı ve uçuyor. Bitkilerle besleniyor, temiz ve taze şeyler yiyor. (…) Dizlerinin bağı çözülenlere, zayıflara şifalıdır.”

Kaynak/Star Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ