Ümraniye Web Portalı

Emlak Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Emlak Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Emlak Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Emlak sektörü fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler, emlak satışlarını oldukça etkileyen ve emlak sektörünün gidişatına yön veren önemli etkenlerdir.

Gayrimenkul alanındaki en önemli unsur artan ve azalan fiyat oranlarıdır. Piyasa koşullarına göre şekillenen bu fiyat dalgalanmaları, alıcıların da kararlarını önemli ölçüde etkiler. Artan kredi faizleri, ödeme koşullarının zorluğu gibi sebepler alıcıları konut alma konusunda geri adım attırabilir. Hal böyle olunca, emlak sektörü de bu durumdan olumsuz açıdan etkilenir.

Gayrimenkul fiyatları ekonomi ve piyasa koşullarına bağlı olarak sürekli döngüsel hareket yapar. Bu koşula bağlı olarak fiyatlar, sonsuza kadar artmayacaktır. Bir aşamadan sonra konut fiyatları, inişe veya çıkışa geçecektir. Gayrimenkul alımında önemli olan durum, fiyatlar inişe geçtiği vakit konut satın almaktır. Ülkemizin koşullarına bakacak olursak, zor bir dönemden geçtiğimiz aşikâr fakat şu son dönemde yavaş yavaş emlak sektörü de hareketlenmeye başlıyor diyebiliriz. Fiyatlar yine eski düzeye inecek gibi duruyor. Bu iniş de alıcılar için çok büyük bir fırsat oluşturabilir. Bu durumda aslında önemli olan, fiyatlar dipten yükselişe geçtiği zaman da gayrimenkul alabilmektir. Fiyatlar her piyasada olduğu gibi arz ve talep kesiştiği noktada oluşmaktadır.

Emlak fiyatlarını etkileyen faktörlerin en başında, ekonomik büyüme yer almaktadır. GSMH yani ekonomik büyüme artarsa gayrimenkule talep artar o da fiyatları yükseltir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler her yıl %5 üzerinde büyümesi gerekir yoksa satışlara olan talep düşer.

Gayrimenkul fiyatlarını etkileyen diğer bir faktör ise, işsizliktir. Eğer bir ülkede işsizlik artarsa, talepler azalır ve gayrimenkul fiyatları dolayısı ile düşer.

Bir başka faktör de, artan ve azalan faiz oranlarıdır. En kritik gösterge yatırımları direkt olarak etkiler ve faiz oranı aylık 0,99 yıllık 12’lerin altına düşerse bu da fiyatlar konusunda büyük etki sağlar.

Tüketici güveni de bu alanda çok önemli bir faktördür. Tüketici ekonomiye güvenmezse neden harcama yapsın? Konut fiyatlarının düşeceğini düşünüyorsanız ev alır mısınız? Gibi sorular bu anlamda sorulabilir. Tabiki bu yönde alıcıların kararları büyük ölçüde etkilenir ve ekonomiye olan güveni dolayısı ile kararları değişebilir.

EMLAK DERGİSİ

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ