Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan flaş açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan flaş açıklamalar

Ankara’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Münbiç operasyonunun henüz başlamadığını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “YPG (Münbiç) buradan çekilmezse biz vuracağımızı söyledik” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun gündeme ilişkin yaptığı flaş açıklamalar şöyle:

Özel kuvvetler olarak sadece ABD, Türkiye değil havadan nasıl destek vereceğimizi görüşüyoruz. CIA’nın ve Dunford’un Türkiye’ye gelmesinin sebebi buydu. Zamanında Obama’yı yanlış yönlendiren askerlerin bugün Trump’ı da yanlış yönlendirmesini istemiyoruz. Bizim düşüncemiz nettir. ABD ile bu düşüncelerimizi her fırsatta paylaştık. Taviz vermemiz söz konusu değil.

Buradaki amaç Münbiç operasyonu ile temizlenmesi ve gerçek sahiplerine teslim edilmesidir. Bizim YPG’ye ya da başka terör örgütleri ile olan mücadelemiz bizi ABD ile karşı karşıya getirmemelidir.

RUSYA VE PYD İLE İLGİLİ İDDİALAR

Burada biliyorsunuz çok değişik haberler var. Spekülasyonlar var. Bunlar doğru değil. Şu anda rejim güçleri doğuya doğru yöneldi. Rejim güçleri ile muhalefetin karşı karşıya gelmemesi için bir anlaşma sağlandı. Amaç çatışmaların engellenmesi ve DEAŞ’a karşı mücadelenin daha etkin olması. Tüm bunların önlenmesinin tek yolu bizim başlattığımız ateşkesin (ılımlı muhalefet ve rejim arasındaki) ilerlemesi. Siyasi sonuç elde ederek ülke genelinde ateşkes sağlarsak bu riskler ortadan kalkar. Bu durumda Suriye’nin geleceği için iyi olmaz. Buradaki kaos devam ederse bundan en çok terör örgütleri fayda görür.

Türkiye

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ