Ümraniye Web Portalı

DEPREME DAYANIKLI BİNA NASIL ANLAŞILIR?

DEPREME DAYANIKLI BİNA NASIL ANLAŞILIR?

DEPREME DAYANIKLI BİNA NASIL ANLAŞILIR?

Çok sayıda fay hattı üzerinde yer alana Türkiye, her yıl çok sayıda depreme ev sahipliği yapıyor. Deprem sırasında yıkılarak can ve mal kayıplarına neden olan depreme dayanıksız binalar ise Türk halkının en büyük korkuları arasında yer alıyor. Bu sebeple ev alırken dikkat edilen ilk nokta depreme dayanıklı olup olmadığını değerlendirmek oluyor. Peki bir binanın depreme dayanıklı olup olmadığı nasıl anlaşılıyor? Yeni yapılan tüm binalar depreme dayanıklı mıdır?

İlk Olarak Binanın Yaşına Bakılıyor

Bir binanın yeni yapılmış olması elbette ki sapa sağlam olduğunu kanıtlamaz. Ancak 1999 yılında ülkemizde yaşanan ve hem çok büyük can hem de mal kayıplarına yol açan Marmara Depremi’nden sonra, devlet tarafından oluşturulan deprem yönetmeliği tekrar masaya yatırılmıştır. Yapılacak binalarda aranan özelliklerde iyi yönde değişiklikler yapılmış, olası bir depremde can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için gereken her şey yapılmıştır. Bu nedenle 1999 depremi sonrasında yapılan evler yeni yönetmeliğe tabi olarak yapıldığından depreme dayanıklılığı daha fazladır. Yönetmelik değişmeden önce yapılan binalarda güvenlik zaafının olduğu bilinmesi gereken bir gerçektir.

Bina Deprem Testi Uygulanarak Durum Belirleniyor

Binanın yaşı dayanıklılık konusunda genel bir fikir verecek olsa da yalnızca bina yaşına dayanarak bir kanıya vermek hiç de sağlıklı bir sonuç doğurmayacaktır. Çünkü her ne kadar yönetmelik değişmiş ve aranılan şartlar daha iyi seviyeye çıkarılmışsa da ne yazık ki yapılan tüm evlerde bu şartlara uyulmuyor. Daha az malzeme kullanarak maliyeti düşürmeyi amaçlayan bazı kötü niyetli kişiler evin ısı yalıtımı, ses yalıtımı, dış cephe boyası gibi estetik görünüşü etkileyecek alanlara yatırım yapması ile binanın çürüklüğü örtbas edilebiliyor. Bu nedenle bu işin uzmanları tarafından binaya deprem dayanıklılık testi uygulanması güvenlik açısından en doğru seçenektir. Deprem testi uygulanırken beş kat altı binalarda yalnızca üç kolonda uygulama yaparak sonuca varılabilirken, beş kat ve üzeri binalarda beş ana kolon üzerinden uygulama yapılması gerekiyor. Bu nedenle kat sayısı arttıkça ücretin arttığını belirtmekte fayda var.

Emlak Dergisi 

ümraniyede satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ