Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ümraniye’de!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ümraniye’de!

Ümraniye’deki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde rahatlatacak olan Türkiye’nin ilk sürücüsüz Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun 1. etabı olan Üsküdar- Ümraniye-Yamanevler kısmı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açıldı. Ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk seferini Ümraniye Santral İstasyonuna yaparak, coşkulu kalabalığa hitap etti.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattının birinci etabında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler istasyonları hizmete açıldı. Hattın 2. etabında Ümraniye içerisinde yer alan 7 istasyon ise önümüzdeki aylarda hizmete açılacak. Maksimum yolcu kapasitesi saatte tek yönde 65 bin olan metroda 90 saniyede bir sefer düzenlenecek. Ümraniye’deki trafik yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacak olan ve Ümraniyelilerin büyük bir heyecanla beklediği metro açılışının Üsküdar Meydanı’nda gerçekleşmesinin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ilk seferini Ümraniye Santral İstasyonuna yaptı. Coşkulu kalabalık tarafından karşılanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, halka seslenerek, bir konuşma gerçekleştirdi.

Ümraniye’de düzenlenen programda bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün Üsküdar, Ümraniye tarihi bir güne şahitlik yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe sürücüsüz metronun açılışını gerçekleştirdik. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş Beye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal Bey’e ve yüklenici firmaya huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İstanbul, Dünya’nın parlayan yıldızı marka şehir haline geldi” dedi.

Ümraniye’nin geçmiş tarihinden de söz eden Başbakan Yıldırım, “O günleri gençler bilmez ama siz o günleri yaşadınız. O günlerde Ümraniye çöplerle anılıyordu ve o yıllarda çöp patlamasıyla 39 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ben hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum dedi. Şimdi bakıldığında ise o patlayan çöplük bir spor tesisi haline geldi. İstanbul hem Anadolu Yakasında hem Avrupa yakasında Marmaray’ı ile Avrasya Tüneli ile günden güne artan metro ağlarıyla ve hızlı treni ile gelişiyor. İstanbul Dünya’nın marka şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni’nin ardından metro ile geldiği Ümraniye Santral Alanı’nda coşkulu kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ümraniye Hekimbaşı bölgesinde geçmiş dönemde yaşanan çöp patlaması sonucu 39 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan vefat eden 39 vatandaşa Allah’tan rahmet diledi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra duruma el attığını Hekimbaşındaki patlayan çöplüğün spor tesisi haline gelmesi yönündeki çalışmalarını anlattı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan Hekimbaşının Ümraniye Belediyesi tarafından geliştirilerek modern bir spor tesisi haline geldiğini de sözlerine ekledi. 1980 öncesi Ümraniye’nin yokluğun ve yoksulluğun yanı sıra daha pek çok acının da yaşandığı yer olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1980’de Ümraniye’de 5 işçinin teröristler tarafından vahşice katledildiğini de hatırlatarak, Ümraniye’nin bazı mahallelerinin terör örgütleri tarafından sözde kurtarılmış bölgeler haline dönüştürülmeye çalışıldığını kaydetti.

Türkiye’nin kendisine açıkça yöneltilen dış tehditler karşısında ne kadar sağlam duruş sergileyebilirse, milleti içeriden çökertmeye yönelik oyunların o derece zayıflayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bizim ülkemize belki de en önemli hizmetimiz işte bu tür iç çatışma ve çekişme, çökertmek senaryolarını etkisiz hale getirmiş olmamızdır. Dikkat ederseniz son 4 yıldır milletimizin farklı kesimlerini devletine, hükümetine karşı tahrik etmeye yönelik sayısız tezgah kurulmuştur. Şimdi kardeşlerim benim sizden isteğim şu; Önümüzde bir Kudüs var. Kudüs’e karşı ne dedik?

Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Çünkü unutmayın, İslam dünyası nereye bakıyor? Türkiye’ye bakıyor. Bunlar Gezicilerle olmaz, bunlar ‘Gezi’ dediler her yeri ateşe verdiler. Bunlar, çukurcularla olmaz. Bunlar, 17-25 Aralık darbesinin arkasındaki FETÖ’cülerle olmaz. Öyleyse şimdi hep birlikte bir şey yapacağız, Rabiamız. Ne var burada?

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte birlikte bizler de Kudüs’ümüzü, ilk kıblemizi Allah’ın izniyle kimseye kaptırmayacağız. Kudüs’ümüz üzerinde oynanan oyunlara karşı çarşamba günü yaptığımız İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde zaten gereğini yaptık. Yayımladığımız sonuç bildirgesi, deklarasyon en ideal şekilde yerini buldu, bulacak. Biz dik duracağız, kimseye prim vermeyeceğiz.” dedi.

Ümraniye’deki programın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri de ziyarete katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ