CHP ‘Ret’e doymadı

CHP ‘Ret’e doymadı

Milli iradeye karşı adeta savaş açan CHP, halk oylamasının iptali için başvurduğu Yüksek Seçim Kurulu ve Danıştay’dan red cevabı alınca rotasını Avrupa’ya çevirdi. CHP Parti Sözcüsü Böke, 16 Nisan’da yapılan halk oylamasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

CHP’de, 16 Nisan’daki cumhurbaşkanlığı sistemini öngören halk oylamasındaki yenilginin hazımsızlığı sürüyor. Ana muhalefet partisi şimdi de AİHM’e başvuracak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Böke, referandum sonuçlarına ilişkin AİHM’e başvuru yapacaklarını belirterek, “Önümüzdeki dönemde AİHM’e başvuru yapacağız. Aydınlık günlerde tekrar buluşacağımızdan hiç şüphemiz yok” dedi.

MİLLİ İRADEYLE SAVAŞ

Böke, “Türkiye’nin ihtiyacı olan, bir arada konuşulabilen Türkiye’dir. Uzlaşı belgesi olması gereken anayasayı, gayri meşru adımlardan arınmış bir anayasa olarak gördüğümüzü söylemek istiyorum” diye konuştu.

CHP, halkın ‘evet’ dediği halk oylamasının iptali için önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. Referandum günü mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılması kararını veren YSK; CHP’nin 16 Nisan referandumunun iptali için yaptığı başvuruyu reddetti. Referandum günü aldığı kararın arkasında duran YSK’nın bu kararı ise yine muhalefet cephesinin eleştirilerinin hedefi oldu.

ÖNCE YÜKSEK SEÇİM KURULU, SONRA DANIŞTAY

Bunun üzerine CHP, YSK’ya yaptığı itirazın ardından Danıştay’a idari dava açarak YSK’nın referandum sonuçlarını kesin olarak açıklamasının yürütmesinin durdurulmasını istedi. Ancak Danıştay da CHP’nin başvurusunu reddetti. Bunun üzerine yenilgi hazımsızlığını sürdüren CHP, bu kez rotasını AİHM’e çevirdi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke, 16 Nisan’da yapılan halk oylamasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildirdi.Böke, CHP MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:Önümüzdeki günlerde AİHM’e başvuru yapacağımızı bir kez daha söylemek istiyorum.

Türkiye’nin ihtiyacı olan, bir arada konuşulabilen Türkiye’dir. Uzlaşı belgesi olması gereken anayasayı, gayri meşru adımlardan arınmış bir anayasa olarak gördüğümüzü söylemek istiyorumYSK ve Danıştay reddettiCHP, referandumun iptali için YSK’ya başvurmuş ancak ‘ret’ yanıtı almıştı.

Bunun üzerine CHP, YSK’Ya yaptığı itirazın ardından Danıştay’a idari dava açarak YSK’nın referandum sonuçlarını kesin olarak açıklamasının yürütmesinin durdurulmasını istemişti. Ancak Danıştay da CHP’nin başvurusunu reddetmişti.16 Nisan’da tarihi bir karar veren Türkiye, referandumun ardından ‘mühür’ tartışmaları ile karşı karşıya kaldı.

Referandum günü mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılması kararını veren Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin 16 Nisan referandumunun iptali için yaptığı başvuruyu da reddetti. Referandum günü aldığı kararın arkasında duran YSK’nın bu kararı ise yine muhalefet cephesinin eleştirilerinin hedefi oldu.

CHP, referandum sonucunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceğini açıkladı. Peki bundan sonra ne olacak? İşte ‘mühür’ tartışmasının dünü, bugünü ve yarını…4 soruda siyasette ‘mühür’ tartışması

7,5 saatlik PM

CHP’de referandumun ardından başlayan OHAL sürüyor. Hafta sonu yapılan ve sert tartışmaların yaşandığı grup toplantısının ardından önceki gün de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Parti Meclisi’ni (PM) topladı. Referandum sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, PM’nin hukukçu üyelerinin de hukuki süreçler hakkında bilgi verdiği öğrenildi. 7,5 saat süren toplantıda “sine-i millet” açıklamaları ile gündeme gelen CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, yaptığı açıklamaları PM üyeleri ile paylaştı.

Mersin Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar’ın kamuoyuna yansıyan “Ben kendi düşüncemi söylüyorum bu yönetimle gitmez, bu yönetimle gitmediğini zaten kendileri de, toplum da biliyor” ifadeleri de gündeme geldi ve bazı üyelerin bu görüşe destek verdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, bazı üyeler olağanüstü kurultay yapılması görüşünde bulundu.

Yenişafak

Selin Sayek Böke, CHP, Ümraniye CHP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ