Bin IŞİD’li El-Bab için bekliyor

Bin IŞİD’li El-Bab için bekliyor

TSK-ÖSO operasyonunda sınır hattı IŞİD’den temizlendi. Operasyonun el- Bab ilçesine doğru güney yönünde genişlemesi bekleniyor. Bab ve Mera’yı kontrol altına almak isteyen TSK destekli muhalifler ilk etapta 50 köyü temizlemeyi hedefliyor. IŞİD’in ise sembolik önem atfettiği Dabık kasabasını korumak için daha çok mukavemet göstereceği belirtiliyor.

Halep’in Kuzey kırsalında devam eden ve güney cephelerine doğru ağırlık kazanan Fırat Kalkanı Harekatı’nda şu ana 600 km karelik alanı PYD ve IŞİD teröründen temizlendi. Çobanbey bağlantısını sağlayan ve 90 km’lik hareket alanı kazanan TSK-ÖSO ittifakı, Mera, el-Bab, Azez, Savran, Aktarin bölgelerinde hakimiyeti devam eden IŞİD’in kontorlündeki 50’den fazla köye yönelik yeni bir harekat planlıyor. Bölgede TSK ile savaşmak üzere 900’ünden fazla IŞİD militanı bulunduğu öğrenildi.

EL BAB VE HÖTÜMLET AĞIRLIK NOKTASI

IŞİD’in Halep kuzeyinde savaşan yabancı militanları büyük oranda Rakka ve Musul yönüne çekilirken bölgeden terör örgütüne katılan yaklaşık bin kişilik savaş gücü bölgede TSK ve ÖSO operasyonlarına karşı mukavemete hazırlanıyor. Yeni Şafak’ın bölge kaynaklarından aldığı bilgi IŞİD’in en büyük militan, silah ve cephane yığınağını Hötümlet Kasabası ve El Bab ilçesine yaptığı yönünde.

DABIK IŞİD’İN SON KALESİ

Öte yandan 1516 yılında Yavuz Sultan Selim ve Memlüklüler arasında büyük savaşın cereyan ettiği Dabık Ovası da örgüt için sembolik değer taşıyor. IŞİD ideolojisi için büyük öneme sahip olan ve Hz. Muhammed’in işaret ettiği Melheme-i Kübra denilen Kıyamet Savaşı’nın bu meydanda yaşanacağına inanan terör örgütü Dabık ve çevresine ayrı bir önem veriyor. Terör örgütü lideri Bağdadi de daha önce Dabık’ı ziyaret etmişti. Bölge kaynaklarına göre IŞİD militanları çekilmek zorunda kaldıkları yerlerden çıktıktan sonra Dabık’ta toplanmaya karar verdi. IŞİD için önemli bir değere sahip olan Dabık’ı korumak için daha büyük bir mukavemet gerçekleştirecek olan IŞİD’li teröristlerin burayı “son kale” olarak gördüğü değerlendiriliyor.operasyon (1)

912 MİLİTAN YERLEŞTİRİLDİ

Suriye’de 2015 yılı Temmuz ayına kadar en büyük toprak bütününü kontrol eden ve bu tarihten itibaren kayıpları her geçen gün artan terör örgütü , Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO’nun ilerleyişine karşı 912 terörist i Bab ve çevresine konuşlandırdı. El Bab’ta 550 kişilik bir güç bulunduran örgütün ikinci en kalabalık militan yerleştirdiği cephe ise Hötümlet Kasabası. IŞİD, militanları kasaba ve köylerin büyüklüğü ve önemine göre konuşlandırdı.

24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı, 15. gününe girdi. TSK’nın desteğiyle Suriye’nin Türkiye sınırında IŞİD’in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını teröristlerden arındırmaya devam eden ÖSO, iki bölge arasındaki fiziki bağlantıyı sağlamıştı. Böylelikle, terör örgütü IŞİD’in Türkiye sınırı ile herhangi bir teması kalmamıştı. İkinci haftası dün tamamlanan harekatta TSK desteğiyle ÖSO’nun terör örgütleri IŞİD ve PYD-PKK’dan kurtardığı alan yaklaşık 680 kilometrekareye ulaştı.

PYD’NİN ÖNÜNE SET ÇEKİLDİ Önceki gün Azez-Cerablus bölgesinde 7 köy daha ele geçiren ÖSO, Cerablus-Sacu Çayı hattında ulaştığı 24 kilometrelik derinliğin yanı sıra, farklı bir yönden de güneye açılıyor. ÖSO, Azez-Cerablus hattını birleştirdiği Kadıköy noktasından güneye doğru 14 kilometre ilerledi. Harekat, bu aşamadan itibaren, IŞİD’i gerilettikçe PYD’nin Azez-Cerablus hattına çıkışının önünde büyük bir set çekmiş olacak. PYD/PKK’nın Münbiç’ten batıya çıkışı ya da Hatay’ın karşısındaki Afrin ilçesinden Münbiç’e doğru ilerlemesi bölgedeki ÖSO engeline takılacak.

SORAN VE AHTARİN’E TAKVİYE  Halep’in kuzeybatısında Türkiye sınırındaki Afrin’de iç savaşın başından bu yana varlık gösteren PYD/PKK, buradan Azez-Cerablus hattına çıkıp Fırat Nehri’nden gelen güçleriyle birleşmek için muhaliflere saldırmıştı. Örgüt, geçen şubat ayında Tel Rıfat ilçesi ve Şeyh İsa beldesini alarak, Azez-Cerablus hattına Afrin yönünden de temas sağlamıştı. Diğer taraftan, yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD merkez üssü olan Rakka’yı savunabilmek amacıyla, buranın kuzeyindeki Bab’a militan, silah ve mühimmat yığınağı yapıyor. Güvenlik kaynakları, terör örgütünün, direniş hattı olarak Bab’ın Soran ve Ahtarin beldelerini belirlediği tespitini paylaştı.

ÖRGÜT BOZGUNA UĞRADI

Aktarin, Türkmen Barah, Ziyadiye, Bahvarta, Savran gibi köylere ise daha az militanın yerleştirdiği belirlendi. Ağustos ayı başından itibaren Fırat Kalkan Operasyonu dahil Halep Kuzeyinde IŞİD’in militan kaybının 400’den fazla olduğu ifade ediliyor. Muhalif kaynaklar örgütün büyük bozgun yaşadığını ve çok sayıda teröristin pişmanlık duyarak muhalif tarafa geçmek istediğini bildirdi.

90 tank bölgede

İstanbul’un Maltepe ilçesindeki General Nurettin Baransel Kışlası’ndan sevk edilen zırhlı araçların bir bölümü daha Gaziantep’e ulaştı. 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı General Nurettin Baransel Kışlası’ndan 24 Ağustos’ta hareket eden askeri araçlardan ilk kafilenin 27 Ağustos’ta İslahiye ilçesine ulaşmasının ardından altıncı kafile de İslahiye’deki tren istasyonuna ulaştı. 15 tankın bulunduğu son konvoyla şu ana kadar ilçedeki Alpay Başaran Kışlası’na getirilen tank sayısı 90 oldu. Sevkiyatın Kurban Bayramı öncesinde tamamlanması hedeflenirken, tank ve zırhlı araçların bir kısmının Suriye sınırında konuşlandırılacağı öğrenildi.

Sınırda teyakkuz

Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün Türkiye Suriye sınırında yasa dışı geçiş yapmak isteyen 1632 kişinin yakalandığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı geçiş girişiminde bulunan toplam 1632 kişinin yakalandığı belirtildi.

Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ