91 milyar $’lık üretimi 184 verimli ova artıracak

91 milyar $’lık üretimi 184 verimli ova artıracak

Türkiye’deki toplam tarım arazilerinin yüzde 24’ünü oluşturan 184 ova koruma altına alınıyor. Bu hamleyle 91 milyar dolar olan üretim değeri 100 milyar dolara çıkacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, arazi kaybının önüne geçmek, verimi artırmak, tarım arazilerinin farklı amaçlar için kullanılması ve ürünlerin yurtdışına çıkarılmasının önüne geçmek için 184 verimli ovayı koruma altına alıyor. Bu hamleyle şu anda 91 milyar dolar olan tarımsal üretim değerinin de 100 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

SANAYİ GİRMEMELİ
Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, “Bursa ovası bitti. Benzer örnekler yaşanmaması ovaların korunması önemli. Sanayici ovalara kesinlikle sokulmamalı. Bunlar verimli ovalar. Sanayi şirketleri ovaların kullanacağı suyu kirletiyor. Su koruma altına alınmalı” ifadelerini kullandı. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ise, Elbistan’da 2.5 milyon dönüm arazi olduğunu ve bu arazinin termik santraller ve su sıkıntısı nedeniyle zarar gördüğünü belirtiyor. Bulut, “Tarım bölgesiyken enerji bölgesi olduk. En azından geri kalan arazilerin korunması tarımsal üretime ilaç gibi gelir” dedi. Çavdarhisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Çalışkan ise “200 bin dekar tarım arazimiz var ancak arazi sahipleri ortada yok. Bir yandan da su sıkıntısı var. Bu sorunlara el atıldığı taktirde verimin katlanacak” diye konuştu.

EN BÜYÜKLERDEN BAŞLANDI
Bugüne kadar aralarında Edirne, Bilecik, Bingöl, Diyarbakır, Maraş, Adana, Nevşehir, Niğde, Kütahya, Uşak, Muğla, Eskişehir’in de olduğu 12’den fazla Toprak Koruma Kurulu’nda büyük ovalar değerlendirildi. Konya’da toplam 1 milyon hektarlık alana sahip 13, Ankara’da 66 bin hektarlık alana sahip 8, Samsun’da 136 bin hektar alana sahip 3 farklı ova bulunuyor.

Sabah/PINAR ÇELİK NACAR

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ