2019’da dar bölge sıfır barajlı seçim

2019’da dar bölge sıfır barajlı seçim

Hükümet Türk tipi başkanlık sistemine uygun olarak yeni seçim sisteminin hazırlıklarına başladı. Değişiklikle birlikte parlamento seçimlerinde dar bölge uygulamasının başlatılması ve barajın kaldırılması öngörülüyor.

AK Parti, bir yandan “yeni anayasa ve başkanlık” konusuna odaklanırken, diğer yandan darbecilerin el ürünü yasaları değiştirmek için çalışmaları hızlandırdı. Seçimler için üç model de gündemde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu dönemde tartışmaya açtığı “dar bölge”, “daraltılmış bölge” ve “mevcut sistemin devamı”nın etkileri tek tek değerlendiriliyor. AK Parti, “başkanlık” modeline geçilmesi durumunda, “dar bölge seçim sistemi”ne öncelik veriyor.

YA DA DARALTILMIŞ BÖLGE

Bu sistem benimsenecek olursa, yüzde 10 olan seçim barajının sıfır olması gündeme gelecek. Bir seçim bölgesinden, en fazla 5’e kadar milletvekili seçilmesi mümkün olacak. Bu sayede, seçmenler, oy verdikleri milletvekillerini tek tek tanıyacak. 5’in üzerinde milletvekili çıkaran illerde, seçim bölgesi sayısı artmış olacak. Halkla iç içe olmayan, verdiği sözleri yerine getiremeyen isimlerin tekrar aynı bölgeden seçilme şansı büyük oranda ortadan kalkacak.

MEVCUT SİSTEM DE MASADA

Eğer “daraltılmış bölge” sistemine destek gelirse, barajın 5 veya 7 olarak uygulanması da üzerinde durulan konulardan biri. 3. seçenek ise, mevcut sistemin devamı. Bu konuda hem toplumdan gelen mesajlar hem de muhalefet partilerinin yapacağı değerlendirmeler belirleyici olacak.

2017 her alanda değişim yılı

Konuyla ilgili değerlendirmelerin en geç 2017 yılında tamamlanması ve konunun Mecliste ele alınması hedefleniyor. Anayasanın 67’nci maddesinde “Seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde düzenlenir. Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor. Eğer değişiklikler 2017’de yapılırsa, erken seçime gidilmemesi durumunda ilk uygulamaları 2019 yılındaki seçimlerde gerçekleşmiş olacak.

Dört partinin de beyannamesinde

AK Parti, bu nedenle iki yasadaki değişikliklerin önümüzdeki yıl yapılmasını öngörüyor. Seçim ve Siyasi Partiler Kanunlarında değişiklik yapılmasına dair hedefler, Meclis’teki dört siyasi partinin de beyannamelerinde yer almıştı. Yapılacak değişikliklerle, siyasi partilere üyelik kolaylığının sağlanması, sandık güvenliğinin artırılması gibi hususlarda da köklü düzenlemelerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Akşam/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ