Ümraniye’de Şehit Aileleri ve Gazilerleri Yemek Programında Bir Araya Geldi

Ümraniye’de Şehit Aileleri ve Gazilerleri Yemek Programında Bir Araya Geldi

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Kaymakamlığı tarafından 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemek programında Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi.

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Ümraniyede de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Ümraniye Kaymakamlığı bahçesinde resmi törenle başlayan etkinlikler, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın Hekimbaşı Tarihî Av Köşkü’nde misafirlerini ağırlamasıyla devam etti. Ardından tüm şehitler ve gaziler için İlim Sarayı Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Son olarak, Belediye Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde Ümraniye Belediyesi ve Kaymakamlığın birlikte organize ettiği yemekli program düzenlendi.

Şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelinen yemek programına Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı İmdat Köseoğlu, 4. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Vedat Arslan, Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Kıbrıs Gazisi Ayhan Özülkü, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Mesut Özdemir, Hakan Karataş ve Türkân Öztürk, muhtarlar, birim müdürleri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk programın açılışını yemek duası ile yaptı. Ardından Hacı Hakkı Ekşi Cami İmam Hatibi Mustafa Biçer Kur’an tilavetini gerçekleştirdi.

Daha sonra AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı İmdat Köseoğlu ve Kıbrıs Gazisi Ayhan Özülkü birer selamlama konuşması yaparak şehitlere rahmet gazilere şifalar diledi. Ayrıca İmdat Köseoğlu ve Ayhan Özülkü, programın düzenlenmesinde emeği geçen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a ve Ümraniye Kaymakamlığı’na teşekkürlerini sundu.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemek programında konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesinin zaferi ve 1.Dünya Savaşı süreci hakkında bilgi verdi. Başkan Hasan Can, “İşgal edilen silahları ve askeri dağıtılmış kocaman ülke birliğini, beraberliğini, kardeşliğini haykırarak 19 Mayıs 1919 ve çeşitli illerimizde yapılan kongrelerde İstiklal Mücadelesinin ateşini yakmış hepimizin bildiği gibi 30 Ağustos zaferini kazanmıştır” dedi.

Ayrıca Başkan Hasan Can, “1915 Çanakkale’de vatanın kutsal toprağını düşman işgalinden korumak ve boğazın düşman donanmasından geçişini engellemek için tam 250 bin şehit vermişiz” dedi. Çanakkale Savaşı’nın 100.yıl dönemini Ümraniye Belediyesi olarak Saray Bosna’da kutladıklarını söyleyen Başkan Hasan Can, “1915’te Balkanlar’dan Çanakkale’ye tam 50 bin gönüllü bizimle birlikte düşman kuvvetlerine savaşmak için gelmiştir. Gelen 50 bin gönüllünün de sadece 15 bin tanesi Bosna’dan gelmiştir” dedi.

Osmanlı Devleti ile beraber düşmana karşı savaşan gönüllü askerlerin unutulmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Başkan Hasan Can, Bugüne kadar mazlumun yanında zalimin karşısında olduysak bundan sonrada aynı mücadelemizi sürdürmeliyiz” dedi. Şehitlik mertebesi ve gazilik unvanının önemine değinen Başkan Hasan Can, “Bizler böyle kardeşlerimizle birlikte olduğumuz için Rabbimize dua ediyoruz” dedi. Ardından Şehitlere rahmet ve gazilere şifalar dileyerek konuşmalarını sonlandırdı.

Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu ise 19 Eylül Gaziler Gününü kutlayarak, birlik ve beraberliğin öneminden bahsetti. Suat Dervişoğlu şehitlere rahmet ve gazilere şifalar dileyerek konuşmalarını sonlandırdı.

Programın sonunda Başkan Hasan Can Gaziler ve Şehit aileleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ