Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can

İstanbul’un yükselen değeri Ümraniye’nin mimarı Sn. Hasan Can ile 2. yılımıza özel söyleşimizi gerçekleştirdik…

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can

Belediye Başkanı Hasan Can kimdir, nasıl biridir kısaca tanıyabilir miyiz?

1953 Balıkesir doğumluyum ama 1961’den bu yana Ümraniye’de ikamet ediyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Eğitime Ümraniye’de başladım. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Ankara Laborant Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yaptım. Aynı yıllarda ikinci üniversite olarak ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğrenim gördüm. Yedek subaylık sonrasında ticarete atıldım. Henüz küçük bir yerleşim yeri olduğu yıllardan bu yana Ümraniye’de yaşıyorum.

Bizler çocukluğumuzdan itibaren tüm aile fertlerimiz ve hocalarımızın, vatana ve millete hizmet etmenin önemli ve erdemli bir görev olduğu telkiniyle yetiştik, Allah hepsinden razı olsun. Bu sebeple çocukluğumdan itibaren, insanların hayatlarını kolaylaştıracak eylemlerde bulunmayı kendime görev bildim. Şimdi de vatandaşın hayatına katkı sağlayacak işler yapıyoruz. “İnsanların en hayırlısı, insanlara hayırlı olanıdır” buyuruyor Peygamberimiz. Tanıdığı tanımadığı herkese, hak edip etmediğine bakmadan yardımcı olmayı telkin eden bir dine mensubuz. Tüm insanlık için fedakârlıkta bulunan insanlar erdemleriyle anılırlar. Bu sebeplerle hayatla ilgili bir soru sorulduğunda ben, insanlara faydalı olmayı kendime düstur edindiğimi söylerim.

3 dönemdir Ümraniye Belediye Başkanısınız. Öne çıkan hizmetlerinizden bahseder misiniz?

umraniye-belediye-baskani-hasan-can-4

12 yıl boyunca Ümraniye’de rekor olarak tanımlanan hizmetlere imza attık. Nikâh Sarayı, Aşevi, Kültür Merkezleri, Bilgievleri, Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Belediye Hizmet Binası, Aile Sağlığı Merkezleri, Okullar, Asfalt Fabrikası, açık ve kapalı spor sahaları, parklar, yeşil alanlar, camiler gibi 350’yi aşkın kalıcı eseri Ümraniyemize kazandırdık. Verdiğimiz ruhsat ve inşaat alanı rakamlarında Türkiye rekoru kırdık. Sosyal belediyecilik hizmetlerinde örnek çalışmalara imza attık.

Kültürel ve sanatsal alanlarda gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle Ümraniye’nin adını uluslararası platforma taşıdık. Ümraniye; borçsuz olarak kentsel dönüşümünü tamamlaması ve ilçe sakinlerine hizmet vermek üzere yaptırdığı 350 kalıcı eserle ilçe belediyeleri arasında örnek gösteriliyor. Son 12 yılda yapı stoku açısından yüzde 65 yenilenen ilçe, depreme dayanıklı altyapısıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca, yeşil alan miktarıyla Türkiye’nin ötesine geçerek Avrupa standartlarının üzerine çıkan ilçede, kişi başına 12 m² yeşil alan düşüyor. Yapılan dev hizmetlerle imaj değiştiren Ümraniye’yi, değişen vizyonu ve gelişen sosyo-kültürel yapısıyla İstanbul’un yeni cazibe merkezi hâline getirdik.

umraniye-belediye-baskani-hasan-can-3

İstanbul’un diğer ilçelerine göre Ümraniye’nin eğitim seviyesi ne durumda ve belediye olarak bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Geleceğin inşası ancak çocukların doğru ve iyi bir şekilde eğitilmesiyle mümkündür. Yanlış eğitimi telafi etmek mümkün değil. Bizler de bunun bilinciyle ilçedeki çocukların eğitimine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Üstün zekâlı çocukların öğretmen ve ebeveynlerini eğitiyoruz. Değerler eğitimi kulüpleriyle geleneksel değerlerimizi geleceğe taşıyor spor okullarımızla zinde gençler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede yıllık 7 bin gencimizin katıldığı spor organizasyonumuzu 9 yıldır sürdürüyoruz.

Çünkü eğitim, bizim milletimiz için tarih boyunca oluşturulan bir gelenektir. Bu gelenek, siyasi ve sosyal şartlar nedeniyle bazı dönemlerde sekteye uğrasa da, son dönemde yapılan köklü değişimlerle toplum nezdinde daha önemli hâle gelmiştir. Gerek hükûmetimiz, gerekse devletimizin bütün organları, sivil toplum kuruluşları ve belediyeler olarak, devrim niteliğindeki çalışmalara imza attık. Hükûmetimiz tarafından hayata geçirilen 4+4+4 sistemi ile çocuklarımızın yolu açıldı.

Biz de göreve geldiğimiz ilk günden beri, gençlerimizin modern ortamlarda eğitim almaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Geleceğe yön verecek olan çocuklarımız ve gençlerimiz için ilçemize yeni okullar kazandırmaya ve onların eğitimine takviye olarak ilmî ve kültürel programlar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Belediye olarak, 12 yıldan bu yana ilçemizde bulunan okul, kurs ve yurtlara katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü biliyoruz ki, yeni binalarda ve iyi şartlarda eğitim almak çocuklarımızı olumlu yönde etkileyecektir. Fakat eğitim söz konusu olduğunda maddi ve manevi şartların bir bütün olarak ele alınması gerektiğine inanıyorum.

Bu sebeple, eğitimle ilgili çalışmalarımız sadece okul, kültür merkezi ya da bilgi evi binaları inşa etmek değil; buralarda çocuklarımıza hak ettikleri ve onları iyi günlere taşıyacak eğitimi verebilmektir. Her mahalledeki öğrencilerimize ulaşabilmek ve eğitimin ulaşılabilirliğini sağlamak adına Ümraniye’nin her noktasına Bilgi Evi ve Kültür Merkezi inşa ettik. Buralarda açtığımız kurslar ve yaptığımız kültürel etkinlikler, çevre ilçe vatandaşları tarafından da rağbet görüyor.

Her yaştan ve her alandan vatandaşımıza, uygun olarak gerçekleştirmeye çalıştığımız çeşitli konulardaki seminer, sempozyum, konferans ve diğer etkinliklerimiz, uzman akademisyenler tarafından gerçekleştiriliyor. Ev hanımlarına veya çocuklara hitap eden etkinliklere imza atıyor; Türkçede olmayan klasik eserlerin çevirilerini belediye olarak desteklemeye çalışıyoruz.

Yakın gelecekte nasıl bir Ümraniye hayal ediyorsunuz?

Yeni yapılar, yollar, kavşaklar, alışveriş merkezleri, prestijli mekânlar, yenilenen cadde ve sokaklarla çehresi değişen Ümraniye, inşa edilmekte olan İstanbul Finans Merkezi ve yapımı tamamlanmak üzere olan metroyla birlikte İstanbul’un merkezi hâline gelecek. İş dünyası ve büyük şirketlerin Finans Merkezi’nin çevresinde konuşlanmasıyla emlak, inşaat gibi birtakım sektörler hareketlenecek, bölgede ve çevresinde ciddi anlamda bir değişim; büyük iş merkezleri, plazalar ve alışveriş merkezlerinin inşasıyla da önemli bir ekonomik hareketlenme yaşanacak.

Tüm bunlar, ilçede yaşayan vatandaşların sosyo-ekonomik yapısına da yansıyacaktır. Yıllardır gerçekleştirdiğimiz; kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinin etkilerini de yakın gelecekte görmeye başlayacağız. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Anadolu yakasının yıldızı hâline gelmiş, tüm sakinleri mutlu bir Ümraniye hayal ediyorum. Şu anda bu hayali büyük oranda gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

umraniye-belediye-baskani-hasan-can-2

Bulunduğunuz makam gereği sürekli istenilen durumundasınız. Peki, bir belediye başkanı olarak halkımızdan isteğiniz var mı?

Ülke olarak zor günler geçirdik, bu süreci milletimizin sayesinde atlattık. Aziz milletimizin vatan sevgisi sayesinde aşamayacağımız zorluk yok inşaallah. Benim milletimizden beklentim; birlik ve beraberliğimizin bozulmaması, vatanımızda huzur içinde yaşayabilmemiz adına herkesin bireysel olarak üzerine düşeni yapmaya devam etmesi ve yetiştireceğimiz nesillere dost ve düşmanlarımızı iyi anlatarak, onların millî ve dinî anlamda dolu birer yetişkin olmalarını sağlamalarıdır. Unutulan tarih, tekerrür eder. Bizler çocuklarımıza yeterli değerler eğitimi vermez ve yaşanan olayları tüm veçheleriyle anlatmazsak, bu tip hadiselerin tekrar yaşanmasını engelleyemeyiz. Bu yüzden yarının kahramanı olan gençlerimizin iyi yetişmesi için herkes elini taşın altına koymalıdır.

Çocuklarımız ve gençlerimizden isteğim ise, ailelerinin ve milletin onlar için yaptıklarının ve onlardan umduklarının farkında olarak her alanda çalışıp kendilerine, ailelerine, vatana ve millete hayırlı işler yapmak için çabalamalarıdır. Yarına dair çocuklarımız ve gençlerimizden başka bir umudumuz yok, bu yüzden onların Allah gayretlerini artırsın inşaallah.

Yoğun çalışma temponuzdan fırsat bulup kendinize ve ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?

Bizler yoğun çalışan insanlarız. Ben, 7/24 çalışan bir belediye başkanıyım. Bu yüzden ailemle vakit geçirmekte zorlanıyorum. Fakat şükür ki ailem de insanlara hizmet etme erdeminin farkında olan kişilerden oluşuyor, bu yüzden anlayış gösterdikleri gibi, en büyük yardımı da kendilerinden görüyorum. Allah hepsinden razı olsun.

Hasan Can’la Kısa Kısa

Burcunuz? Burçlarla hiç ilgilenmedim fala da hiç inanmadım bu yüzden hangi burç olduğumu bilmem ama 26 Aralık doğumluyum.

En çok sevdiğiniz şair? Birçok şair ismi verebilirim fakat en sevdiğim şair tabi ki başta Mehmet Akif Ersoy milli şairimiz onu sevmeyen yoktur herhalde ve de akabinde Necip Fazıl Kısakürek diyebilirim.

Hobileriniz nelerdir? Kendimi bildim bileli hep bir mücadelenin içinde oldum. Hobiye çok fazla ayıracak vaktim olmadı. Ama yürüyüş yapmayı severim fırsat buldukça kitap okumayı da.

Neden korkarsınız? En çok yanlış anlaşılmaktan korkarım. Bu beni üzer ve korkutur. Çünkü bunun ileri boyutu iftiradır. Allah korusun. Onun dışında her insan gibi vahşi bir hayvanla karşı karşıya olmaktan korkarım (gülüyor). Fakat karanlıktan korkmak yüksek bir yerde yürüyememek gibi korkularım yok çok şükür.

En çok sevdiğiniz yemek? Genel olarak iyi pişmiş yemeği severim ama en çok kuru fasulye derim kuru fasulye bizim milli yemeğimizdir. Ben muhacir kökenli olduğumdan dedelerimiz 140 sene evvel gelmiş Bulgaristan’dan ama buna rağmen o muhacir kök insanın karakterine sirayet ediyor. Balkan insanı sebzeyi sever biz sebze yemeyi severiz yoğurtlu sebzeleri severiz. Yoğurtlu ıspanak mı, kebap mı deseniz yoğurtlu ıspanak derim.

En çok sevdiğiniz tatlı? Sütlacı, kazandibini ve iyi yapılmış dondurmayı severim.

Tuttuğunuz takım? Ümraniyespor (gülüyor).

Sevmediğiniz yanınız? İnsanın kendi kendine özeleştiri yapması kolay değil. Bu huyumu sevmiyorum dediğinizde insanın o huyunu değiştirmesi lazım. Seviyorsun ki değiştiremiyorsun. Biraz belki fazla kuralcıyım dersem mübalağa etmiş olmam. Bir de hem sevdiğim hem de sevmediğim yönüm biraz işkoliğim hatta biraz değil çok işkoliğim.

Sevdiğiniz yönünüz? Mücadeleciyimdir. İnatlaşma şeklinde değil ama başarıyı yakalama noktasında başarıya odaklanmış şeklinde azmimiz vardır. Çok şükür bugüne kadarda hep başarı muvaffakiyet nasip oldu ama buna rağmen ne derim gayret bizden Tevfik Cenabı Haktan.

Sevdiğiniz renk? Her rengi severim fakat elbisede lacivert bana yakışıyor diye düşünüyorum. Ama yeşilin her tonunu seviyorum. Bir de rengin neyle güzel durduğu önemli tabii. Gül rengine yeşil olmaz değil mi? Güle kırmızı yakışır, pembe yakışır. Gülde kırmızıyı severim, bayrakta kırmızıyı severim her rengin yakıştığı özel şeyler vardır.

Belediye başkanlığı? Bunların hepsi benim için hizmet anlamı taşıyor. Hizmet odaklı olduğu için Belediye başkanlığı ağır bir yük.

umraniye-belediye-baskani-hasan-can-1

Siyaset? Siyaseti de her düzgün Müslümanın meşguliyetinde olması gereken bir iş diye düşünüyorum. Gençlere de mutlaka siyasetle uğraşın diyorum. Siyaset demek Milletvekili, Belediye başkanı, Bakan, Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olmak demek değildir. Bunlar siyasetin resmi görevleridir. Siyasetle meşgul olmak memleket meselelerine kafa yorma sanatıdır.

Seçmen? Seçmene de hiçbir seçimde olmayacak vaatte bulunmadım söylediğim şeyler de soyut kavramlardır. Yani seçimlerde ben soyut kavramlarla propaganda yaptım. Sizlere yol yapacağım şunu yapacağım bunu yapacağım demedim şunu söyledim tabii ki yol yapacağız bunlar belediye başkanının yapması gereken doğal işler ama bizim ufuk çizip hedef belirleyip o hedefleri yapacağız derim.

Seçmen kandırılması gereken oy deposu değil doğru söylenilmesi, hizmet edilmesi gereken insan kitlesidir. Ve oy odaklı merkezli değil vatandaşın memnuniyeti, aynı zamanda Allah’ın rızasını gözetme merkezlidir. Büyük hedef Allah’ın rızası olmalı ondan sonra insanların mutluluğunu sağlamak olmalı. Yani 5 yaşındaki çocuk seçmen değildir ama bizim hedefimizdir. Lisedeki, ortaokuldaki çocuk hedef kitlemizdir. Henüz doğmamış çocuk, sağlıklı olarak bu dünyaya gelip sağlıklı bir ortamda yaşamasını temin edecek imkanları hazırlamak bizim hedeflerimizdendir.

Hizmet? Hizmet zaten bizim inancımız gereği yapmamız gereken; “ insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır. Peygamberimiz aleyhisselam söylüyor bunu. Olay bundan ibaret.

Son olarak Çekmeköy2023 Dergisi okuyucularına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Çekmeköy 2023 Dergisi okurlarına iletmek istediğim kültürel ve öğretici bir içeriğe sahip mizanpajı böylesine güzel bir dergiyi okuyup yakınlarına da tavsiye etmeleri olacaktır. Bunun yanı sıra tüm çalışanlara ve özelliklede Ahmet Poyraz kardeşime de başarılarının daim olmasını diliyorum.

Kaynak:Çekmeköy2023 Dergisi  Röportaj – Tuğçe Buse CANYALÇIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ