Savunma Atılımlarını Kimse Engelleyemez

Savunma Atılımlarını Kimse Engelleyemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisindeki atılımları engellemeye çalışanlara kesin- likle müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Erdoğan, “Karşılarında bizzat bizi bulurlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla’da Kınalıada Korveti (4. Milgem) Denize İndirme ve İstanbul Fırkateyni (5. Milgem) İnşa Başlangıç Töreni’nde yaptığı konuşmada, MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ilk milli savaş korveti Heybeliada’nın 6 yıldır, ikinci korvet Büyükada’nın ise 4 yıldır denizlerdeki görevlerini başarıyla icra ettiğini söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE EDEMEZDİK 

Savunma sanayisinde takip eden değil, takip edilen, tüketen değil üreten, yeniyi öncülük eden bir üst aşamaya geçilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Herhangi bir alanda muadil ürünler ve projeler arasında mutlaka kendi firmalarımızı, kendi milli kuruluşlarımızı tercih etmek durumdayız. Açık konuşuyorum; şayet 15 yıldır bu yöntemi takip etmiyor olsaydık, bugün ülkemize uygulanan örtülü ambargolar sebebiyle terörle mücadelemizi de sınır dışındaki operasyonlarımızı da yürütemez hale gelmiştik” dedi.

GİRİŞİMCİNİN AZMİNİ KIRDIRMAYACAĞIZ 

Savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren firmaların desteklenmesine yönelik çalışmaların stratejisini gözden geçirmek gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti: “Zaman zaman girişimcilerin şevkini, azmini, cesaretini kıran kimi umursamazlıktan, kimi rekabette taraf tutmaktan kaynaklanan ama kimi de buram buram art niyet kokan olumsuzlukların haberlerini alıyorum. Sebebi ne olursa olsun Türkiye’nin savunma sanayisindeki atılımlarını engellemeye yönelik tutumlara müsamaha göstermemiz kesinlikle söz konusu olamaz. Böyle bir tavır içine girenler, karşılarında bizzat bizi bulurlar.”

KENDİ UÇAK GEMİMİZİ YAPACAĞIZ 

Türkiye’nin güvenliği açısından kritik önemi olan projelerin sayısının artırılacağını vurgulayan Erdoğan, “Savaş gemileri konusunda özel sektör ve askeri tersanelerde tamamlamış olduğumuz 14 adet projemiz bulunuyor. Önümüzdeki senelerde sözleşmesi imzalanacak 10 adet projemiz daha var. Tüm bu gelişmeler, ülkemizin bulunduğu bölgede gelişen tehditlere karşı denizcilik alanında geliştirdiğimiz çözümlere verdiğimiz önemin ifadesidir. İnşallah biz, uçak gemimizi de yapacağız. Bunda da kararlıyız, hiçbir endişe taşımıyorum” ifadesini kullandı.

Nereden nereye geldik 

 

Erdoğan, dünyada milli savaş gemisi üretiminde 10 ülke arasında yer alan Türkiye’yi, ilk sıraya taşımayı hedeflediklerini söyledi.

 

Türkiye’nin, dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer aldığını hatırlatan Erdoğan, tamamen milli olarak tasarlanan MİLGEM projesinde yüzde 65’in üzerinde bir yerli katkı oranı sağlandığına dikkati çekti.

12 ÜLKEYE 165 GEMİ İHRAÇ ETTİK 

Şu ana kadar Malezya, Bahreyn, Tanzanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır, Gürcistan, Pakistan, Türkmenistan, Nijerya, Norveç ve Romanya’ya çeşitli tip ve boyutlarda 165 adet gemi veya bot ihracatı yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu artık Türkiye’nin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından çok önemli. Yerli tasarım inşa ve katkı payını artırarak, bu alanda faaliyet gösteren tüm paydaşlarla beraber askeri gemi inşa sektöründe ülkemizi, dünyanın ilk sıralarına taşımayı hedeflemeliyiz.

HAYAL OLMAKTAN ÇIKTI 

Geldiğimiz noktada artık uçak gemisi gibi bu alanın zirvesi olan projeler dahi bizim için uzak bir hayal olmaktan çıkmıştır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ