Milli füze geliyor

Milli füze geliyor

Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi Hisar’ın test süreci devam ediyor. Dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte olarak ülkemize kazandırılacak milli füzenin 2020 yılına kadar TSK envanterine katılması planlanıyor.

Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sanayi gibi öncelikli alanlarda teknolojik yatırım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle son yıllarda hükümet desteğiyle yapılan çalışmalarda savunma sanayinin geldiği nokta dikkat çekiyor. Hayata geçirilen milli projeler ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlarken, dünya çapında da büyük ilgi görüyor.

Milli ihtiyaçlarımızı temin etmek için gerçekleştirilen projeler tamamlandığında savunma sanayi ihracatımızın artması ve Türkiye’nin bu sektörde küresel düzeyde önemli aktör haline gelmesi sağlanacak. Bu dev projeler arasında yer alan Hisar Hava Savunma Füzeleri ise Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi geliştirme faaliyetleri kapsamında önem taşıyor.

Dünyadaki örnekleriyle yarışır düzeyde

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırılması amacıyla 2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığınca başlatılan projenin radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri ROKETSAN firmaları tarafından geliştiriliyor. Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacına cevap verecek Hisar ile dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte bir hava savunma füzesinin ülkemize kazandırılması sağlanacak.

Hisar Füzeleri; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılacak.

Çin’le sözleşmenin savunma sisteminin milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla iptal edildiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, Hisar Hava Savunma Sistemleri projesinde ASELSAN’ın ana yüklenici, ROKETSAN’ın da ana alt yüklenici olarak görev yaptığını söyledi. Sabah’ta yer alan habere göre Bakan Yılmaz, bu iki firmanın yanı sıra savunma sanayinde faaliyet gösteren birçok firmanın da hava savunma sistemlerinin alt bileşenlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi süreçlerinde rol aldığını kaydetti.

Milli- füze- geliyor

Menzile göre farklılık halihazırda HİSAR Hava Savunma Sistemleri’nin milli olarak geliştirildiğini ve çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Yılmaz, “HİSAR projelerinde ASELSAN ana yüklenici, ROKETSAN ana alt yüklenici olarak görev yapmaktadır” dedi. Yılmaz, hava savunma sistemlerinin sahip oldukları menzile göre farklılık arz ettiğini kaydetti.Füze sistemleri Roketsan’dan2020 yılına kadar tamamlanması öngörülen milli hava savunma sistemi HİSAR projeleri kapsamında radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri de ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

İlk uçuş testine tam not

Farklı platform entegrasyonlarına, değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanan Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-O’nun, ilk uçuşlu testi olan Balistik Test Füzesi atışı, 23 Temmuz 2014 tarihinde, Aksaray’da başarıyla gerçekleştirildi.

Tamamlanan testlerde füze, fırlatma aracından başarılı bir şekilde ayrıldı ve hesaplanan yörüngesinde kararlı bir şekilde uçtu. Böylelikle Türkiye’nin ilk milli hava savunma füzesi geliştirme faaliyetleri kapsamında önemli bir kilometre taşı daha başarı ile gerçekleştirildi.

2020’ye kadar tamam

Testlerin tamamlanmasının ardından alçak ve orta irtifada milli füzelerimiz TSK envanterine girecek. Bu bağlamda projenin 2020 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Taktik ve teknik özellikleri

·Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
·Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
·Çift Kademeli Roket Motoru
·Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık
·Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)
Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-A : irtifa 16 m menzil 20 km.
Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-O : irtifa 18-20 km menzil 40 km.

www.yenisafak.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ