Dünyanın DAEŞ yalanları

Dünyanın DAEŞ yalanları

Bir zamanlar “Türkiye DAEŞ’e yardım ediyor” yalanını savunan güçler, Türkiye DAEŞ’e yönelik operasyon başlatınca rahatsız oldu. Türkiye’yi sınırlarını DAEŞ militanlarına açmak, lojistik destek, DAEŞ’in petrolünü pazarlamak dâhil her türlü yalan bilgi ve belgeyle suçlayanlar, Suriye operasyonlarımızın bir an önce noktalanması gerektiğini savunmaya başladı.

Suriye’de iç savaşın başlamasının hemen ardından bölgeye yerleşen terör örgütü DAEŞ’e yönelik Türkiye’nin başlattığı operasyonlar ilginç bir tepkiye neden oldu. Şimdiye kadar DAEŞ’e yardım etmekle itham edilen Türkiye, bu defa DAEŞ’e karşı mücadele ettiği için yalnız bırakıldı. İki yüzlü Batı, Türkiye’nin DAEŞ operasyonlarını bir an önce noktalayıp bölgeden çekilmesi gerektiğini söylemeye başladı.

Operasyonların başladığı güne kadar Türkiye’ye yönelik olarak özellikle Amerika ve batı basınında yer alan “Türkiye DAEŞ’e silah ve savaşçı gönderiyor”, “Suriye sınırını açık tutan Türkiye DAEŞ militanlarına yol veriyor”, “DAEŞ’in Suriye’deki petrolünü Türkiye pazarlıyor” gibi ithamlarda bulunan Batı, daha da ileri giderek, ‘’Türkiye DAEŞ’i vuracak koalisyonda yer almak istemiyor” gibi bir yalanı dünya gündemine sokmuştu.

DAEŞ’e yardım etmek bir yana bu terör örgütünden en çok zarar gören ülke olduğu gerçeğini haykıran Türkiye’nin; İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve son olarak Gaziantep’teki patlamaların faili olan DAEŞ’e karşı mücadelede yalnız bırakıldığı sitemine kulak tıkayan Batı, yine dünya tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yi Türkiye’nin bütün uyarılarına karşı DAEŞ’e karşı mücadele ediyor bahanesiyle silahlandırmayı sürdürdü.

dunyanin-daes-yalanlari

PYD-DAEŞ’İN MÜCADELE YALANI

DAEŞ ile aralarında göstermelik mücadele sergileyen ancak son 5 yılda birbirlerine karşı ciddi bir mücadele sergileyemeyen bu iki örgüt arasındaki ittifak, Türkiye’nin Cerablus operasyonu ile ayyuka çıktı. Çevredeki silahlı güçlerine rağmen Cerablus’taki DAEŞ varlığını sonlandırmayan, hatta tek kurşun sıkmadan Menbiç’i DAEŞ’ten geri alan PYD, “Türkiye, DAEŞ’le mücadele eden güçlerimizi vuruyor, sivilleri hedef alıyor” yalanını servis etmeye başladı.

Türkiye’nin kırmızı çizgimiz dediği Fırat’ın batısından çekilmemekte ısrar eden PYD’yi bölgeden süpüren Türkiye’ye yönelik Batı’dan art arda açıklamalar gelmeye başladı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, “DAEŞ’in olmadığı alanlarda çatışmanın kabul edilemeceğini ve derin endişe verdiğini açıkça belirtmek isteriz” ifadesini kullandı. Sözcü Cook, “Amerika Birleşik Devletleri bu faaliyetlerde yer almamaktadır, bu çatışmalar ABD güçleri tarafından koordine edilmemekte ve desteklenmemektedir” diye konuştu.

Türkiye’nin Cerablus’a yönelik başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu’na ilişkin İran’dan ilk resmi açıklama İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasimi’den geldi. Kasimi, “Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek merkezî yönetimle koordineli şekilde yapılmalı” diye konuştu.

İSRAİL: DAEŞ’İN YENİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

İsrail Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral Herzl Halevi, ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyonun DAEŞ’le mücadelesini desteklemediklerini açıkladı. Irak ve Suriye’de sürdürülen DAEŞ’le mücadeleye ilişkin çarpıcı bir açıklamadan bulunan Halevi, DAEŞ’in son üç ayda hilafet ilan ettiği günden bu yana ‘en zor günlerini yaşadığını’ belirterek, “İsrail, Suriye’deki durumun DAEŞ’in yenilmesiyle sona ermesini istemiyor. Süper güçlerin bölgeden çekilerek İsrail’i Hizbullah ve İran’ın karşısında yalnız bırakması İsrail’i güç bir duruma sokar. Bu nedenle de kendimizi böyle bir pozisyonun içinde bulmamak için elimizden geleni yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya’alon da İran karşısında DAEŞ’i tercih edeceklerini söylemişti.

BASIN YİNE ALGI PEŞİNDE

Türkiye’ye yönelik uluslararası algı operasyonlarına imza atan, bölgedeki tanker görüntülerini Türkiye’ye giden DAEŞ petrolü diye haberleştiren, sınırdaki militanları Türkiye ile alış veriş yapıyorlar diye pazarlayan basın, bu operasyonu da yalan penceresinden gördü.

New York Times, Suriye’deki terör mevzilerine düzenlenen operasyona karşı da geleneği bozmadı. Operasyonu, “Suriye sınırına saldırı başlatan Türk tanklarının Suriye’deki Kürt milisleri ve DAEŞ’i vurduğu belirtildi” şeklinde yalan ifadeler kullandı.

Financial Times, operasyon ile ilgili haberine, “Türkiye, Kürtleri zapt etmek için Suriye’ye girdi” başlığını kullanırken PYD üzerinden Türkiye’yi tehdit etmeyi de ihmal etmedi. Gazete, PYD lideri Salih Müslim’in danışmanı Sihanouk Dibo’nun, “Türkiye bunu yaparak kendini bir kördüğüme sokuyor. Buraya girdi ama güvenli bir şekilde çıkamaz” sözlerine yer verdi.

Guardian ise “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen Rusya, Türkiye’nin Suriye’ye girmesinden endişeli olduğunu açıkladı. Bu adımın sivil ölümleri artırabileceği ve Kürtlerle Araplar arasındaki etnik çatışmayı alevlendirebileceği uyarısında bulundu” haberlerine yer verdi.

Türkiye/Osman SAĞIRLI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ