Dabık tamam sıradaki El Bab

Dabık tamam sıradaki El Bab

Şanlı Türk ordusu öncülüğündeki ÖSO kuvvetleri, DEAŞ’ın Kuzey Suriye’deki kritik noktalarından Dabık’ta kontrolü sağladı. Fırat Kalkanı’nın El Bab’a ilerleyişini hızlandıran zafer, bölgede sevinçle karşılandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, başta terör örgütü DEAŞ olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip Dabık Köyü civarında kontrol sağlandı, temizlik faaliyetlerine başlandı.

Mayın temizliği yapılıyor

dabik-tamam-siradaki-el-bab

Kontrolün sağlandığı köyde terör örgütü DEAŞ unsurlarının bölgeyi büyük oranda terk ettiği belirlendi. Tam kontrol için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğindeki ÖSO’nun içeride tuzaklanmış çok sayıdaki mayın ve el yapımı patlayıcıları temizlemesi, Dabık’ın kuzey batısında cep içinde kalan ve terör örgütü DEAŞ’ın elinde olan 4 yerleşim yerini de kontrol etmesi gerekiyor. Mare ve Azez hattı arasında yer alan bölgenin temizlenmesi, ÖSO kuvvetlerine moral ve motivasyon kaynağı oldu. Güvenlik kaynakları; DEAŞ’ın ikinci başkenti olarak nitelendirilen El Bab’a yönelik operasyonun daha da hızlanacağını belirtiyor. Bölgenin tamamen terörden arındırılmasının ardından kademeli olarak sivil halkın dönüşüne izin verileceği ve ‘güvenli bölge’ kapsamında asayişin sağlanacağı öğrenildi.

‘Terör koridoru’na gerekçeydi

Öte yandan terör örgütü PYD’ye açıkça destek veren Amerika, DEAŞ yönetiminde bulunan Dabık ile ilgili bir süredir uluslararası kamuoyunda geniş bir kampanya yürütüyordu. Kentin, üst düzey teröristler tarafından kullanıldığını ve çok sıkı bir şekilde korunduğu algısını yayan Washington, “Mutlaka temizlenmesi gereken bölge” imajı çizerek PYD’nin ilerleyişi için gerekçe oluşturuyordu. DEAŞ’lı teröristleri Dabık’tan temizleme bahanesiyle saldırı düzenlemeyi planlayan terör örgütü PYD, Fırat’ın batısında geçerek işgal ettikleri Menbiç ile Hatay’ın doğusunda yer alan sözde Afrin kantonunu birleştirerek ‘terör koridoru’nu oluşturmayı amaçlıyordu.

500 yıl sonra yeniden

Dabık’ın Türkiye tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var. Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri’yi tam burada, Dabık’da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.

Daha güneye ineceğiz

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Operasyon kapsamında hedefin Suriye’de daha da güneye inmek olduğunu belirten Işık, “Yaklaşık 90 kilometre boyunca, 20 kilometre derinliğinde, bütün DEAŞ unsurlarını temizledik. Artık oralarda topraklarımıza roket atılması çok kolay değil. İnşallah bunu daha güneye taşıyacağız ve 90-45 bölgesini oluşturarak topraklarımıza dışarıdan tehdidin oluşturmayacağı güvenli bölgeyi kuracağız” dedi.

Güneş

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ